51 günde 3 milyar borç bırakan İBB'nin kayyum valisi: 'Vekâlet ettiğim dönemde İBB kesinlikle borçlanmadı'

İstanbul’a 51 günlük vekaleti süresince 3 milyar 300 milyon borç yapan Vali Ali Yerlikaya, bu süre zarfında belediyenin kesinlikle borçlanmadığını söyleyerek “Belediye’nin rutin işleyişi içinde düzenli olarak gerçekleştirilen ödeme ve harcamalar” olduğunu belirtti.07-07-2019 19:08

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) 51 gün vekaletinde 3 milyar 300 milyon yeni borç yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na vekalet ettiği dönemde belediyenin kesinlikle borçlanmadığını iddia ederek, “Belediyenin rutin işleyişi içinde düzenli olarak gerçekleştirilen ödeme ve harcamalar yapılmıştır” dedi.

Bazı basın yayın kuruluşlarında şahsıyla ilgili yayınlanan haberleri yalan ve iftira olarak niteleyen Yerlikaya, "Şahsımı hedef alan yalan ve iftira haberler nedeniyle açıklama yapma zarureti hasıl olmuştur. Vekalet ettiğim dönemde İBB kesinlikle borçlanmadı. İBB Meclisi mayıs ve haziran ayında iki defa toplanmıştır. Meclis kararları incelendiğinde borçlanma kararı alınmadığı görülecektir. Belediyenin rutin işleyişi içinde düzenli olarak gerçekleştirilen ödeme ve harcamalar yapılmıştır. (Kredi borçları, personel giderleri, hak ediş ödemeleri vb." ifadelerini kullandı.

Gerekli hukuksal yollara başvuracağını dile getiren Yerlikaya "İBB hizmetlerinin sürdürülebilmesi için çeşitli istihdam modelleriyle ihtiyacı gerekli görülen personel alınmıştır. (Örnek: Her yıl 4 aylığına geçici olarak İBB Plajlarında istihdam edilen 883 adet cankurtaran, temizlik ve güvenlik personeli vb. gibi) İBB’nin bütün harcama ve işlemleri bundan önceki yıllarda olduğu gibi, bu yıl ve bundan sonra da Sayıştay tarafından düzenli olarak denetlenmektedir, denetlenecektir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından açıklama zorunluluğu gerektiren, yalan, iftira ve isnatlar içeren haber ve yorumlarla ilgili olarak yargı mercileri nezdinde hukuksal yollara başvurulacaktır." dedi.

NE OLMUŞTU?

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek bugünkü yazısında "31 Mart'ta 82 bin olan İBB personel sayısı 23 Haziran'dan önce 84 bin 500'e çıkmış. Belediyenin borçları toplamı 31 Mart'ta 26.7 milyar TL iken 23 Haziran itibarıyla bu miktar 30 milyar TL'ye çıkmış.” İfadelerine yer vermişti.