500 köpek ortadan kayboldu!

Kaybolan köpekler için hayvanseverler harekete geçti.24-02-2018 13:15

Edirne'de eski çöplükte ihtiyaçları belediye tarafından karşılanan 700 köpekten 500’ü, 2-3 Şubat tarihlerinde ortadan kayboldu. Hayvanseverlerin harekete geçtiği olayla ilgili, bölge sakinleri köpeklerin belediye tarafından çevre köylere dağıtıldığını iddia etti. Belediye ise iddiaları yalanladı.

Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (EDHAYKO) Başkanı Nurhan Kalender, konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunup, valilik ve emniyete başvurarak araştırma yapılmasını istedi.

Kalender ayrıca, halk arasında köpeklerin öldürüldüğü yönünde söylentiler olduğunu belirterek, "Fakat hiçbir kanıt, delil henüz elimizde yok. Burası belediyenin alanı, MOBESE her tarafı gösteriyor. Ama bize verilen kayıtlarda köpeklerin olduğu alanı göstermiyor. Bundan da rahatsızız. Burada güvenlik görevlileri de var. Neredeydi köpekler kaybolurken bu güvenlik? Yani bunlardan rahatsızız. Köpekleri aramaya devam edeceğiz. AHBAP ile işbirliği içindeyiz. Onlar da kaybı fark etmiş, 700 civarı köpek vardı. Tutanakta geçen rakamlar bunlar. Şu an burada, alanda köpekleri sayarak yaptığımız çalışma sonucunda sadece 200 civarı köpek kalmış. Sadece bizim derneğimiz değil onlar da fark etmiş köpekleri, arama timi kurarak hep beraber arıyoruz. Köpekler bulunana kadar bu işin peşini bırakmayacağız" dedi.

‘BELEDİYE KAMYONLARLA GETİRİP KÖYÜMÜZE ATIYOR’

Anadolu Halk ve Barış Platformu Derneği (AHBAP) Edirne İl temsilcisi Turgay Atış ise çok sayıda köpeğin köylere arabalarla dağıtıldığını öne iddia etti.

Yapılan aramalar esnasında Sarayakpınar ve Büyükismailçe köylerine giden hayvanseverler, köylülere köpekleri görüp görmediklerini sordu. Büyükismailçe köyünden bir yurttaş, son günlerde köylerinde 20'den fazla yabancı köpek gördüklerini ifade etti. "Belediye kamyonlarla köpekleri getirip köyümüze atıyor.” diyen yurttaş, yaklaşık 10-15 gündür 20’den fazla köpeğin civara bırakıldığını. birçoğunun öldüğünü, bazı köpeklerin ise köylüler tarafından sahiplendiğini söyledi.

BELEDİYEDEN YALANLAMA

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kayıp köpeklerin köylere götürüp atıldığı iddialarının kesinlikle gerçek olmadığını söyledi. Tanrıkulu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Biz Edirne Belediyesi olarak bu iddiaların kesinlikle sonuca ulaşması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Çünkü bu iddialar bizi de çok yıpratıyor. Savcılık, jandarma ve emniyete başvurumuz oldu, araştırma yapılmasını istiyoruz. Ayrıca benim isteğimle valilikte bağımsız veterinerler grubu kuruldu. Grupta, Veterinerler Odası, Tarım İl Müdürlüğü, Edirne Ticaret Borsası'ndan veterinerlerin konuyu araştırdığını düşünüyoruz. Son 2-3 haftadır yapılan bu spekülatif şeyler, bizi de çok üzüyor. Şuradan kesin bir dille şunu açıklamak istiyorum ki; asla Edirne Belediyesi'nin bir yere götürme, bir yere nakletme, aklımızdan bile geçmez. Dilimizin söylemeye bile varmadığı itlaf bir durumu olmamıştır. Olmayacaktır, olmadı. Bu konuda çok netiz. Ve bunun için de orada bulunan MOBESE kameralarının çalıştığını herkes biliyor. Ben de bu olay ortaya çıktığı gibi geriye dönük 15 günlük kayıtları alıp, Edirne Orman Su İşleri Müdürlüğü'ne bıraktım. Şu an görüntülerin incelendiğini biliyoruz. Bu olayın sonuçlandırılmasını biz de bir an önce istiyoruz."