5 ilde birçok birçok mahalle ve köy karantinaya alındı

Manisa, Çanakkale, Kastamonu, Afyonkarahisar ve Adıyaman’da çok sayıda ev, mahalle ve köy karantina altına alındı.28-10-2020 10:19

Türkiye'yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını henüz tam anlamıyla kontrol altına alınamamışken başlatılan normalleşmeyle salgına karşı alınan tedbirler gevşetilmiş bunun sonucunda da vaka ve hayatını kaybedenlerin sayısında ciddi bir artış meydana gelmişti. Covid-19'la mücadele kapsamında bugün Manisa, Çanakkale, Kastamonu, Afyonkarahisar ve Adıyaman’da çok sayıda ev, mahalle ve köy karantina altına alındı.

Karantinaya alınan yerleşim yerlerine ilişkin detaylar şu şekilde:

MANİSA BİR MAHALLE İÇİN KARANTİNA UYGULAMASI

Manisa'nın Gördes ilçesinde koronavirüs tedbirleri kapsamında bir mahalle karantinaya alındı.

Manisa Valiliğinden yapılan açıklamada, Deliçoban Mahallesi'nde Covid-19 vakalarının artması üzerine vatandaşların salgından korunması ve virüsün yayılımını engellemek amacıyla karantina uygulaması başlatıldığı belirtildi.

Karantina kararının ardından mahalleye giriş ve çıkışlar durduruldu. İlçe Jandarma ekiplerince mahalle girişinde kontrol noktası oluşturulurdu.

Gördes'in Güneşli Mahallesi'nde de lokanta, pastane, kıraathane ve çay ocakların faaliyetlerinin geçici olarak durdurulmasına karar verildi.

ÇANAKKALE'DE DONDURMA KÖYÜ KARANTİYANA ALINDI

Çanakkale'nin Çan ilçesine bağlı Dondurma köyünde koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldı.

İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Kaymakam Mustafa Gürdal başkanlığında toplandı.

Toplantıda, ilçeye bağlı Dondurma köyünün birden fazla kişide pozitif vaka tespit edilmesi nedeniyle salgının yayılımının önlenmesi amacıyla karantinaya alınması kararlaştırıldı.

Köyde bugün itibarıyla 14 gün süreyle tedbirlerin uygulanmasına, karantina kararına uymayanlar hakkında idari, gerekli durumlarda da adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi.

KASTAMONU'DA BİR KÖY KARANTİNADA

Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinde koronavirüs tedbirleri kapsamında bir köyde karantina uygulanmaya başlandı.

İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca alınan karar doğrultusunda, ilçeye bağlı Yamanlar köyü, son dönemde artan vaka sayıları nedeniyle salgının kontrol altına alınması amacıyla ikinci bir karara kadar karantinada tutulacak.

Giriş çıkışlara izin verilmeyen köyde, güvenlik ve sağlık ekipleri önlem aldı.

Öte yandan, İnebolu ilçesine bağlı Sökü ve Kayaelması köyleri de bugün karantinaya alınmıştı.

AFYONKARAHİSAR'DA 8 BİNA KARANTİNAYA ALINDI

Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde, koronavirüs tedbirleri kapsamında 8 binada karantina uygulaması başlatıldı.

Emirdağ Kaymakamlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun, Covid-19 salgınını önlemek ve vatandaşları salgından korumak için kentteki 8 binada karantina uygulanmasına karar verdiği belirtildi.

İlgili adreslerin paylaşıldığı açıklamada, karantina tedbirlerine uymayanlar hakkında adli ve idari cezai işlem uygulanacağı bildirildi.

ADIYAMAN'DA 99 EVE KARANTİNA UYGULAMASI BAŞLATILDI

Adıyaman'da koronavirüs tedbirleri kapsamında 99 evde karantina uygulanmaya başlandı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, kent merkezinde bazı kişilerin Covid-19 test sonuçlarının pozitif çıkması üzerine İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldı.

Karar doğrultusunda farklı mahallelerdeki 99 ev karantinaya alındı.