‘4’lü ittifak tamam: Adı ‘Demokrasi İttifakı’

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin dörtlü ittifak konusunda büyük oranda uzlaşmaya vardığı, ortak ilkelerin yer aldığı protokolün bugün parti liderlerine sunulacağı iddia edildi.02-05-2018 07:25

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi (SP) ve Demokrat Parti’nin (DP) 4’lü ittifak yapma konusunda prensipte anlaştığı öne sürüldü. Partilerin tam yetki ile görevlendirdiği heyetlerin, ilkeler çerçevesinde görüşürken, netleştirilen protokolün bugün liderlere sunulması beklendiği ileri sürüldü. DP’nin seçime İYİ Parti listelerinden girerken, diğer partilerin kendi ad ve listeleriyle seçime katılacağı ifade edildi.

ADI DA KONDU: ‘DEMOKRASİ İTTİFAKI’

Cumhuriyet’ten İklim Öngel’in CHP, İYİ Parti, SP ve DP’den oluşan partilerle dörtlü ittifak kurulması yönünde prensipte anlaşmaya vardı. Partilerin ‘tam yetki’ ile görevlendirdiği heyetler, ilkeler kapsamında dün gece görüşmelerini sürdürdü. Edinilen bilgiye göre; adalet, kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü, demokrasi, yargı bağımsızlığı, bağımsız ve tarafsız cumhurbaşkanı, herkes için huzur, varlık, birliktelik, barış ve refah gibi temel prensiplerin bulunduğu ilkeler, protokolde her partinin kabul ettiği şekliyle ve doğru tanımlarla yer alacak. Protokol, toplumu kucaklayacak bir söylemle kaleme alınacak. İttifakın adının ise ‘Demokrasi İttifakı’ olması bekleniyor.

DP, İYİ PARTİ LİSTELERİNDE

Dört partinin heyetlerinin uzlaştığı belirtilen protokolün bugün liderlere sunulacağı konuşuluyor. Liderlerin protokolü onaylamasının ardından yarın tören yapılması bekleniyor. Törende dört liderin aynı anda protokolü imzalaması ve ardından da birer konuşma yapması öngörülüyor. Törenin ardından aynı gün YSK’ya protokolün sunulacağı belirtiliyor. YSK takvimine göre protokollerin YSK’ye sunulmasının son günü 6 Mayıs.

Edinilen bilgiye göre CHP, SP, İYİ Parti kendi ad ve listeleriyle seçime girerken, DP’nin İYİ Parti listelerinden seçime girmesi konusunda anlaşmaya varıldığı ileri sürüldü. Bu kapsamda DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın da İYİ Parti listesinden aday gösterilmesine kesin gözüyle bakıldığı belirtiliyor. SP’nin de bir kaç ismi İYİ Parti veya CHP listelerinden gösterebileceği konuşuluyor.

ALPER TAŞ DA ADAY GÖSTERİLEBİLİR

CHP’nin kendi listelerinden, aralarında ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ve DSP Genel Başkanı Önder Aksakal gibi baraj sıkıntısı olan parti başkanlarını aday gösterebileceği de iddia edildi.

Muhalefetin hedefi, genel seçimlerde en az 301 milletvekili ile parlamentoya girmek ve ‘Cumhur İttifakı’ karşısında çoğunluğu elde etmek ve Cumhurbaşkanı seçiminin de ikinci tura kalması. Cumhur İttifakı karşısında Meclis’teki çoğunluk sağlandığında psikolojik üstünlüğü elde edecek olan muhalefet, cumhurbaşkanlığı seçiminin de 8 Temmuz’a kalması durumunda en çok oy alan cumhurbaşkanı adayının Erdoğan’a karşı tüm partiler tarafından desteklenmesi planlanıyor.