400 yataklı lösemi hastanesinin 325 yatağı yasaklı

Bakanlık, lösemili çocuklar için yapılmış hastanenin büyük bölümünün kullanılmasına izin vermiyor.13-11-2017 08:03

Foto: Arşiv

Çocuk kanserlerinde artış yaşanan Türkiye’de, tedavi için yapılan hastanenin büyük bölümünün Sağlık Bakanlığınca yasaklı olduğu ortaya çıktı.

Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle konuya dikkat çeken CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, “LÖSEV’in ücretsiz tedavi hizmeti sunduğu hastanesine ruhsat verilmediği için tam kapasite çalışamıyor. Siyaset üstü böylesi bir konuda gerekli izin verilmelidir” diye konuştu.

TEDAVİSİ MÜMKÜN

Ülkemizde çocuk kanserlerinde birinci sırada yer alan ve en sık 2-8 yaş aralığında görülen löseminin (kan kanseri), son yıllarda bir yaşın altına kadar indiği açıklandı. CHP’li İrgil, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle Meclis’te yaptığı konuşmada, “Tedavisi çok pahalı ve zor olan lösemide iyi bir tedaviyle iyileşme oranı yüzde 92. Bu nedenle ilgili kuruluşların ve lösemi vakıflarının desteği önemli” diye konuştu.

Lösemili Çocuklar Vakfı’nın (LÖSEV) lösemili çocuklar ve ailelere yönelik tamamen ücretsiz konuk evi, okul, sosyal ve spor tesisi gibi hizmetler sunduğunu belirten İrgil, bir yıl önce de sağlık kenti olarak nitelenebilecek LÖSANTE hastanesinin kurulduğunu hatırlattı.

400 YATAKLI HASTANENİN 325 YATAĞI YASAKLI

Cumhuriyet'te yer alan habere göre hastanenin tam donanımlı ve 400 yataklı bir kompleks olmasına karşın tam kapasiteyle hizmetine hükümetin izin vermediğini açıklaayan CHP’li İrgil şunları söyledi: “Bu hastaneye dünyanın en iyi radyoterapi cihazı alınmış, kuruluş izni verilmiş ama Sağlık Bakanlığı 75 yataktan fazlasına ruhsat vermeyerek ‘çalıştıramazsın’ diyor. Yani bugün özel hastanelerde tonlarca para ödenirken, devlet hastanelerinde hastalar kuyruklarda beklerken tamamen parasız tedavi vereceğini, lösemili ve kanserli çocuklardan tek kuruş fark almayacağını söyleyen LÖSEV’e engel oluyoruz. LÖSANTE hastanesine yönelik bu bürokratik engellemeye dur denmeli.”