CHP'li Aykut Erdoğdu'nun iddiası

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, enerji yolsuzluğuyla ilgili yaptıkları araştırmada Ar Enerji, Zirve Holding ve Power Trans şirketlerinin karşılarına çıktığını belirterek, bu şirketlerde hisseleri bulunanlar arasında Erdoğan’ın damadı Beraat Albayrak ve eniştesi Ziya İlgen’in de bulunduğunu ifade etti.21-10-2015 12:58

Rıfat Doğan - İleri Haber

CHP İstanbul İl Örgütü’nde basın toplantısı düzenleyen CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, enerji yolsuzluğunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Beraat Albayrak, eniştesi Ziya İlgen’in hisse sahibi olduğu şirketlerin bulunduğunu açıkladı. Erdoğdu, bu şirketlere sağlanan imtiyaz sayesinde kamunun zarara uğratıldığını kaydetti.

Enerji yolsuzluğuyla ilgili Sayıştay raporları ve yaptıkları araştırmaları basınla paylaşan Erdoğdu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakınlarının içinde olduğu şirketleri tespit ettiklerini açıkladı. Bu şirketler arasında Erdoğan’ın damadının hisse sahibi olduğu belirtilen Power Trans, eniştesi Ziya İlgen’in hisse sahibi olduğu Ar Enerji şirketi yer alıyor.

DAMADI VAR ENİŞTESİ VAR

Erdoğdu, ayrıca aralarında Arkgaz, Ar Enerji, CIG Petrol, Ay Yıldız Holding gibi şirketlerin adının geçtiği ve sonucunda Zirve Holding AŞ ile sonuçlanan bir dizi şirket kuruluşu ve hisse devirleri yapıldığını belirterek Berat Albayrak, Remzi Gür, Fatih Baltacı, Fettah Tamince, Cemal Kalyoncu gibi birçok dosyada karşılarına çıkan isimlerin adının geçtiği bu operasyonlar sonucunda Recep Tayyip Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen’in de adının karıştığını kaydetti.

Ziya İlgen’in Kalyoncu ailesine ait Ar Enerji Şirketi’nin hisselerin %50’sini aldığını ve daha sonra Ar Enerji Şirketi’ni Zirve Holding’e devrettiğini belirten Erdoğdu, Ar Enerji Şirketi’nin aynı zamanda Azebaycan şirketi olan Socar’ın  Türkiye şirketinin hissedarların arasında yer aldığını söyledi. Erdoğdu,  Ziya İlgen’in ortağı olduğu Ar Enerji Şirketi ile ortak edilmesi karşılığında Azerbaycan Doğalgaz ve Petrol şirketi olan Socar’a çok önemli avantajlar sağlandığını belirterek kamunun nasıl zarar uğratıldığını şöyle anlattı:

“2001 yılında Azerbaycan’la yapılan Doğalgaz Alım Anlaşması hükümleri Türkiye aleyhine değiştirilmiş ve Türkiye 1,5 yıl için 1,4 Milyar Dolar fiyat farkı ödemek zorunda kalmıştır. Bu anlaşma 20 yıllık olup Türkiye doğalgaz fiyatlarına bağlı olarak toplamda 10 Milyar Dolara yakın zarar ettirilmiştir. Yapılan değişiklikle Türkiye’nin gaz ihraç hakkı da elinden alınmış ve bu durum “Al Ya da Öde” koşulu dolayısıyla Türkiye’yi 4 Milyar Dolara yaklaşan bir yükümlülük altına sokmuştur. Nabucco projesi sonrası ortaya atılan TANAP projesinde BOTAŞ’ın yurt içinde 11 dolar maliyetle taşıdığı gaz taşıma hakkı Socar-BP-BOTAŞ ortaklığında kurulan Şirkete ortalama 90 dolar birim maliyet üzerinden verilmiş ve 15 yıllık bu anlaşma dolayısıyla yıllık 500 Milyon Dolar anlaşma dönemi boyunca yaklaşık 7,5 Milyar dolar  kamu zararı oluşmasına sebep olunmuştur.”

BOTAŞ ZARARA UĞRATILDI

Socar'a verilen imtiyazlar nedeniyle kamu kuruluşu olan BOTAŞ’ın nasıl zarara uğratıldığını açıklayan Erdoğdu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“BOTAŞ Türkiye’de 1000 m3 gazı 11 dolara taşıyan bir kamu şirketi. Ancak TANAP’ta BOTAŞ Azeri gazını aynı paraya taşıma yetkisine sahip değil. Ayırca BOTAŞ bu gazı Eskişehir’den önce de boru hattından çekemiyor. Eskişehir’de gazı hattan alıp yurtiçine vermek istediğinde BOTAŞ’ın 1000 m3 gazı taşıma maliyeti minimum 79 dolara  geliyor. Aynı şeyi Edirne’de yapmak istediğinde bu rakam minimum 103 dolara yükseliyor. BOTAŞ kendi hattından 11 dolara taşıyabildiği gazı bu proje nedeniyle ortalamada 90 dolar civarında ilave maliyetle taşıması sözkonusu. Ayrıca bu maliyet, 15 yıl boyunca her yıl % 1 oranında artırılacağına dair hüküm dolayısıyla sabit de değil. Hesaplamalarımıza göre TANAP’ta 15 yıl boyunca yılda 6 milyar m3 doğalgazın taşınmasına BOTAŞ fazladan 7.5 Milyar dolar para ödeyecek.”

ALBAYRAK KÜRT PETROLLERİNİ TAŞIYOR İDDİASI

Erdoğdu, Power Trans şirketinin kurucuları arasında Erdoğan'ın damadı Beraat Albayrak'ın sahibi olduğu Çalık Holding’in geçtiğini iddia ederek bu şirketin kara para alımının yapıldığı naylon şirket olduğunu kaydetti. Power Trans şirketine imtiyazlı bir şekilde ihalesiz olarak Kürt petrollerinin taşınması işinin verildiğini iddia eden Erdoğdu bu şirketin Kürt Irak Merkez hükümetinin onayını almadığını ve bu petrolün İsrail'e satıldığını öne sürdü. Bu şirketi incelemeye devam ettiklerini belirten Erdoğdu, eğer bir ihale yapılmış olsaydı, taşıma şirketleri tarafından Türkiye’ye çok büyük taşıma bedelleri ödenmiş olabilirdi.