30 bini aşkın canlı türünün nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği verilerine göre 30 bini aşkın canlı türünün nesli tükenme tehdidi altında.03-03-2020 09:38

Dünyada nesli tükenme tehlikesi altına giren canlı türlerinin sayısı her geçen yıl bir önceki yıla göre artıyor.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN), Birleşmiş Milletler’in (BM) ilan ettiği 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü’nde canlı türleriyle ilgili rapor hazırladı.

IUCN’nin verilerine göre geçen yıl 26 bini aşkın canlı türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayken bu sayı, bu yıl 30 bini geçti.

Kırmızı Liste oluşturan IUCN, yüzergezerlerin yüzde 41'i, kozalakların yüzde 34'ü, mercan resiflerinin yüzde 33'ü, memelilerin yüzde 25'i ve kuşların yüzde 14'nün neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Her geçen yıl bir önceki yıla göre nesli tükenme tehdidiyle karşı karşıya olan canlı türleri sayısının arttığına dikkati çeken IUCN, bu bağlamda, biyoçeşitliliğin de giderek azaldığına vurgu yaptı.

Birçok canlı türünün neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olmasının nedenleri arasında küresel ısınma, kaçak avlanma ve doğal yaşam alanlarının giderek azalması gösteriliyor.