30 Ağustos: Emperyalist işgale karşı halkın zaferi 99 yaşında!

Anadolu halklarının direnişiyle başlayan Büyük Taarruz ile Türkiye topraklarının emperyalist işgalden kurtulmasının üstünden 99 yıl geçti.30-08-2021 13:54

İleri Haber

Emperyalist işgallere karşı 30 Ağustos 1922'de Anadolu halklarının direnişiyle başlayan ve Mustafa Kemal'in başkomutanlığında zafere ulaşan Büyük Taarruz ile Türkiye topraklarının Yunan işgalinden kurtulmasının üstünden tam 99 yıl geçti.

İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil ediyor. 30 Ağustos, 1926'dan itibaren Türkiye'de Zafer Bayramı olarak kutlanıyor.

ANKARA VE İSTANBUL’DAKİ KUTLAMALAR

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında bugün Ankara ve İstanbul’da törenler düzenlenecek.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99'uncu yıl dönümünde başkentte kutlamalar Anıtkabir’de başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet erkanı Anıtkabir’e çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki heyet, Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki heyet Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) de 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri yapılacak.

İstanbul’da ise 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında, Taksim Meydanı'ndaki Cumhuriyet Anıtı önünde tören düzenlendi. Törene, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul 1'inci Ordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul 1'inci Ordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından tören sona erdi. Resmi törenin sona ermesiyle siyasi parti ve sivil toplum örgütleri de anıta çelenk bıraktı.