3 Milyarda Bir Olasılık 24 Haziran'da Olmuş!

Uzun süre sonra yapılan değerlendirmelerin yer aldığı rapor, son halini aldıktan sonra kamuoyuna açıklanacak.31-08-2018 11:01

CHP, 24 Haziran seçimlerinden iki ay sonra, seçim analizini yaptı.

Uzman bir ekip tarafından hazırlanan rapor okunduğu analiz toplantısında, seçim hilelerine ilişkin bazı başlıklara da vurgu yapıldığı belirtildi.

Sözcü'den Saygı Öztürk, bugünkü köşe yazısında toplantının içeriğine dair bilgiler verdi. Öztürk’ün aktardığı bilgilerde ismi verilmeyen, ancak MHP olduğu anlaşılan partiyle ilgili noktalar ise dikkat çekti.

Öztürk’ün yazısının ilgili kısmı şöyle:

"Son seçimlerle ilgili CHP'lilerin kuşkuları çok. Hele, Parti Meclisi'ne verilen bilgiden sonra o kuşkular daha da arttı. Yapıldığı öne sürülen seçim hilelerini kanıtlayacak yeterli dayanak olmadığı için açıklama yapılmıyordu. İşte, bu konuda bir uzman grubu görevlendirildi. Parti Meclisi üyelerine yapılan sunumda çarpıcı bilgiler de yar aldı. Çalışmalar henüz tam sonuçlanmadı ama sunumdan birkaç örnek verelim:

– 24 Haziran seçimi, demokratik ve doğru bir seçim değildir. Seçim sonuçları bilimsel sınırları içerisinde açıklanamaz.

– Doğu ve Güneydoğu'da bir siyasi partinin (Parti ismi de belirtiliyor) elde ettiği oy oranı, 3 milyarda bir olasılıkla çıkması mümkündür.

– İlk aşamada 100 binin üzerinde mükerrer vatandaşlık numarası belirlendi. İncelemeler devam ettikçe bu sayı daha da yükselecek.

‘YAZIM HİLELERİ KULLANILMIŞ’

– Benzerlikler için bir kişinin 7 kıstasta tanımlanması lazım. Ana, baba adları, doğum tarihi, nüfusa kayıtlı olduğu il gibi. Ancak bir örnekte bile 38 ayrı yazılış yapılmış. Söz gelimi Doğubeyazıt yazarken kimisinde “D. Beyazıt”, kimisinde (a) harfi yerine (e) yazılmış, kimisinde (ı) yerine (i) yazılmış. Oysa bütün veriler aynı olmasına karşın yazım hileleri kullanılmış.

SADECE URFA’DA 7 BİN MÜKERRER

– Sadece Şanlıurfa'da 7 bin kişi seçim kütüğüne mükerrer yazılmış.
Yapılan kısa sunum bile CHP Parti Meclisi üyeleri tarafından hayretle karşılandı. Tabii daha bu çalışmalar devam edecek ve son şekli verildikten sonra ‘seçim hileleri’ kamuoyuna açıklanacak. Bu konuda edindiğim bilgi şimdilik bu kadar.”