3 liralık çakmağın cezası: 15 ay hapis!

3 lira değerindeki çakmak çalan Hasan Yalınayak, 15 ay hapis cezasına çarptırıldı.29-06-2019 14:37

Kıbrıs'ta bir eve girerek, yaklaşık 3 lira değerindeki çakmağı çalan Hasan Yalınayak, 15 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme Başkanı Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi'nin yorumu ise “Sanığın çalmış olduğu çakmağın maddi değeri cüzi görülebilir. Ancak hiç kimsenin başkasının konutuna girmeye hak ve yetkisi olamaz” oldu.

Olay geçtiğimiz 6 Mart’ta Güzelyurt İlçesi'nde meydana geldi. Hasan Yalınayak, Osman Hür’e ait evin camını kırarak, salonda bulunan 3 TL’lik çakmağı çaldı. Gözaltına alınan Yalınayak, ev açma, hırsızlık, kasti hasar ve mülke tecavüz suçlarından yargılandı.

Daha önceden de sabıkalı olan Yalınayak, dün Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Mahkeme Başkanı Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi, kamu yararı gereği bu tür suçları işleyenlere caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini söyledi.

'DEĞERİ CÜZİ OLABİLİR'

Hürriyet'te yer alan habere göre, "Hırsızlık suçları toplumun huzurunu kaçırdı" diyen Hüdaverdi ise "Sanığın çalmış olduğu çakmağın maddi değeri cüzi görülebilir. Ancak hiç kimsenin başkasının konutuna girmeye hak ve yetkisi olamaz" dedi. Hüdaverdi, sanığa oy birliği ile 15 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.