'3. Havalimanı inşaatında 400 işçi öldü' iddiası Meclis gündeminde

İstanbul’da inşaatı süren 3. Havalimanında bugüne kadar 400 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiği ve bu ölümlerin ailelere para verilerek gizlendiği iddiaları Meclis gündemine taşındı.13-02-2018 10:47

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba 3. Havalimanı inşaat alanında 400 işçinin iş cinayetinde öldüğü ve bu ölümlerin gizlendiği iddialarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis gündemine taşıdı. 

Cumhuriyet gazetesinde dün yayınlanan haberde, 3. Havalimanı inşaatına ilişkin vahim iddialar yer alıyordu.

Ağbaba’nın yönelttiği sorular şöyle:

1- İstanbul 3. Havalimanı inşaatının başlangıcından itibaren çalışan kaç kişi hayatını kaybetmiştir ve ölüm nedenleri nelerdir? Kaç kişi meslek hastalığına yakalanmıştır? Kaç kişi iş kazası sonucu yaralanmıştır?

2- İnşaatta işçilere acele edilmesi hususunda baskı yapıldığı, iş güvenliği önlemlerinin göz ardı edildiği iddiaları doğru mudur? İnşaat alanında kaç İş Güvenliği Uzmanı bulunmaktadır? Denetimlerde bu yönde bir bulguya ulaşılmış mıdır?

3- İnşaatta iş cinayeti sonucu hayatını kaybeden işçilerin ailelerine para ödenerek vakaların üzerinin örtüldüğü iddiaları ile ilgili Bakanlığınızın bir incelemesi bulunmakta mıdır?

4- Havalimanı inşaatında ana yükleniciler ile birlikte taşeron şirketler dahil toplamda kaç şirket faaliyet göstermektedir? İnşaat alanında toplam çalışan sayısı kaçtır?

5- Havalimanı inşaatının büyüklüğü göz önünde bulundurularak, faaliyet gösteren şirketlerin geçmişe dair iş güvenliği incelemeleri yapılmış mıdır? Bu şirketlerin geçmişte gösterdikleri faaliyetler sırasında iş cinayeti vakaları bulunmakta mıdır?