3 günde 140 HDP'li gözaltına alındı

HDP'den ev baskınları ve protestolarda gözaltına alınan partililere ilişkin bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, operasyonların muhalifleri susturmak için yapıldı belirtildi.07-10-2018 18:56

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, çeşitli kentlerde yapılan operasyonlarda, son 3 günde parti yönetici ve üyelerinin de aralarında olduğu 140 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Başaran yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Gözaltına alınan Batman İl Eş Başkanımız Nizamettin Toğuç’tan bir gün sonra, aralarında Batman İl Eş Başkanımız Berivan Helen Işık’ın da bulunduğu 3 arkadaşımız darp edilerek gözaltına alınmıştır. Hukukun üstünlüğünün ve demokrasinin var olduğu, yargı mekanizmasının doğru işlediği hiçbir ülkede ‘olası eylemleri engellemek’ bahanesiyle insanlar gözaltına alınmaz veya yapmadıkları eylemler üzerinden siyasetçilere suç atfedilmez. Türkiye’de ise bunların hepsi yapılır.”

‘OPERASYONLAR MUHALEFETİ SUSTURMAK İÇİN YAPILIYOR’

Operasyonların muhalifleri susturmak için yapıldığını söyleyen Başaran, “İktidarlarını korumak ve devam ettirmek, ekonomik krizle sallanmaya başlayan koltuklarını muhafaza etmek ve bu krizi örtmek amacıyla, bir kez daha bir gözaltı dalgasını başlattıkları açıktır. Bu gözaltı dalgası ile bizleri yıldıracaklarını veya sindireceklerini sananlar, 24 Haziran seçim sonuçlarına tekrar bakmalıdır. HDP’yi gayri meşru ilan eden anlayışın, partimizi her türlü hukuksuzluğu kullanarak demokratik siyasetten tasfiye etmeye çabalayan yaklaşımın kendisi demokratik meşruiyeti olmayan seçim sonuçları ile iktidarını sürdürmektedir” dedi.

‘DURDURMA HEVESLERİ SONUÇ VERMEYECEKTİR’

Gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması gerektiğini belirten Başaran, “Gözaltı ve tutuklamalarla bizleri durdurma hevesi sonuç alamayacaktır. Toplumun her kesimi ve herkes için demokratik bir ülke inşa edene kadar demokratik mücadelemize ve direnişimize devam etme konusunda kararlı olduğumuzu ve vicdan sahibi her yurttaşımızı dayanışmaya çağırdığımızı bir kez daha vurguluyoruz” ifadelerini kullandı. (MA)