3 aylık köpek Dora'yı öldüren Ozan Öztürk'ün tutuklanması talebi reddedildi

Mahkeme, çalıştığı iş yerinde üç aylık köpek ‘Dora’yı yere vurarak öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Ozan Öztürk hakkındaki tutuklama talebini reddetti.23-03-2021 14:38

İstanbul'un Sarıyer ilçesinde, çalıştığı iş yerinde üç aylık köpek ‘Dora’yı yere vurarak öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Ozan Öztürk hakim karşısına çıktı. 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanık Öztürk hakkındaki tutuklama talebi mahkeme tarafından reddedildi.

Sanık Öztürk, İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Duruşmada, tutuksuz sanık Öztürk ve müşteki Cihan Kahya’nın avukatları hazır bulundu. Öztürk savunmasında “Her şey kamera kayıtlarında görülmektedir. Söyleyecek fazla bir şey yok. Şikayetçi ile aramda herhangi bir husumet bulunmamaktadır. Olay günü köpek beni ısırınca bir anda bu eylemi yaptım. Daha sonra arkadaşımla beraber köpeği veterinere götürdüm” dedi.

'CANİCE HİSLE VURARAK ÖLDÜRMÜŞTÜR'

Köpeğin sahibi müşteki Cihan Kahya’nın avukatları Cansu Susesi ve Cansın Mayda ise şunları söyledi:

“Köpek yavrudur. Henüz üç aylık olduğu için diş gelişimi tamamlanmamıştır. Görüntülerden anlaşılacağı gibi köpeğin ısırması gibi bir durum yoktur. Sanığın eylemi köpeğin ısırmasıyla orantılı değildir. Şikayetçiyiz. Sanık, köpeğin peşinden giderek onu kovalayarak yakalamış ve canice hisle vurarak öldürmüştür. Sanığın tutuklanarak en üst hadden cezalandırılmasını istiyoruz.”

Şikayetçi avukatlar, sanık Öztürk’ün hakkında daha önce de hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı bulunduğunu hatırlatarak, mahkemelere bu hususta ihbarda bulunulmasını talep ettiler.

'ISIRMAKTAN DEĞİL, DİŞLEMEKTEN BAHSEDİLEBİLİR'

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi adına avukat Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu ise davaya katılma talebinde bulunarak “Sanığın en üst hadden cezalandırılmasını talep ediyoruz. Üç aylık bir köpeğin ısırmasından değil, dişlemesinden bahsedebiliriz” dedi.

İstanbul Barosu’nun suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle katılma talebini reddeden mahkeme, sanığın tutuklanmasını talebini de reddetti. Duruşma ertelendi.

NE OLMUŞTU?

Sarıyer’de bir iş yerinde çalışan Ozan Öztürk, üç aylık yavru köpek Dora’yı yere vurarak öldürmüştü. Olay sonrası kaçan sanık Öztürk’ün yavru köpeği öldürdüğü anlar iş yerinin güvenlik kamerasına yansımıştı. Çarpmanın etkisiyle hayatını kaybeden köpeğin sahipleri, sosyal medyada “Dora için adalet etiketiyle” mesajlar yayınlamıştı. Köpeği öldüren sanık Öztürk, polisteki ifadesinde, köpeğin patronunun olduğunu, bir anlık öfke ile yaptığını söylemişti.

Sarıyer Asayiş Büro Amirliği’nce gözaltına alınan Ozan Öztürk’ün 24 Nisan 2020’de sevk edildiği savcılıkça “Mala zarar verme” suçundan tutuklanması talep edilmişti. İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılan sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmasına ve konutu terk etmemek şeklinde adli kontrol uygulanmasına karar verilmişti. Savcılıkça hazırlanan iddianamede, olayın kamera görüntülerine göre 21 Nisan 2020’de sanığın Dora isimli yavru köpeği, havaya kaldırıp yere fırlattığı tespit edildi.

Taraflar arasında uzlaşma sağlanamadığı da belirtilen iddianamede, sanığın “Haksız yere sahipli bir hayvanı öldürmek suretiyle mala verme” suçundan 4 aydan 3 yıla kadar hapsi talep edilmişti.