23 hektarlık dolgu projesi alanına 'ÇED gerekli değildir' kararı

AKP'li Rize Belediyesi'nin 23 hektarlık alana yapacağı dolgu projesi için 'ÇED gerekli değildir' kararı verildi. Millet Bahçesi için doldurulacak 124 bin 500 metrekarelik alan için ise ÇED süreci başladı.25-08-2020 10:33

Millet Bahçesi için 124 bin 500 metrekarelik alanı doldurmayı planlayan AKP'li Rize Belediyesi, projenin 8 milyon 600 bin TL'ye mal olacağını açıkladı.

Uzmanların, üç yıl önce Gürcistan'da meydana gelen 5.1 şiddetindeki depremin, Doğu Akdeniz'deki fay hattında yarılmayı hızlandırdığını ve tetiklediğini bildirmesine rağmen Rize'de 23 hektarlık dolgu prejesine 'ÇED gerekli değildir' kararı verildi. Millet Bahçesi için doldurulacak 124 bin 500 metrekarelik alan için ise ÇED süreci başladı.

BirGün'den Uğur Şahin'in haberine göre AKP’li Rize Belediyesi’nin 8 milyon 600 bin TL’ye mal olacağını bildirdiği “Millet Bahçesi ve Deniz Dolgu Projesi” için 124 bin 500 metrekarelik alan doldurulacak. 20 Ağustos’ta ÇED sürecini başlatan AKP’li belediye, deniz dolgusu yapmayı planladığı alana park, bahçe, spor alanları, sosyal tesisler, cami ve müze gibi tesisler kuracak. Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre, dolgunun ve inşaatların dört yılda tamamlanması bekleniyor.

SEL VE SU BASKINI RİSKİ

Doldurulacak alanın proje tanıtım dosyasında, dolgu yapılacak alana dair hazırlanan ‘Jeolojik-Jeoteknik Etüt Raporu’na da yer verildi. Bölgedeki sel riskine dikkat çekilen raporda şöyle denildi: 

“İnceleme alanı boyunca Karadeniz’e dik olarak devamlı olarak akış gösteren çok sayıda dere bulunmakta. Karadeniz Bölgesi’nin yağışlı durumu göz önüne alınarak, bu derelerde zaman zaman sel ve su baskını olayları gerçekleştiği bilinmekte. İnceleme alanını dik olarak kesen akar ve kuru dereler ile ilgili taşkın oluşturma riskine karşın planlama öncesi DSİ görüşü alınmalı. Ayrıca, inceleme alanı dâhilindeki kıyılar ve dolgu şevleri deniz suyu ve dalganın etkisinde kalmakta.”

Başka bir dolgu projesi için de ÇED süreci başlatan AKP'li Rize Belediyesi, Alipaşa Mahallesi sınırları içerisinde kalan alanda “Kıyı Koruma Yapısı ve Deniz Dolgu Projesi” yapmayı planlıyor. 600 bin TL’ye mal olacak projenin tanıtım dosyasında, şöyle dendi: 

“Kıyı Koruma Yapısı projesi kapsamında toplamda 287 bin metreküp dolgu yapılması planlanmakta. Dolgu malzemesi izinli ocaklardan temin edilecek.”