22 Avrupa ülkesinde mutasyonlu koronavirüs ülkesinde tespit edildi

DSÖ, yüzde 70 daha hızlı yayılan mutasyonlu koronavirüsün 22 Avrupa ülkesinde tespit edildiğini duyurdu.08-01-2021 07:30

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni tip koronavirüsün (Covid-19) İngiltere'de ortaya çıkan daha bulaşıcı yeni türünün 22 Avrupa ülkesinde tespit edildiğini duyurdu.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, yaptığı çevirimiçi basın toplantısında “Tüm virüsler gibi yayılan Covid-19 virüsü de zamanla değişti. SARS-CoV-2'nin (VOC) endişe verici varyantının olası etkisi ile ilgili endişeleri anlıyorum. Avrupa bölgesinde yirmi iki ülke bu yeni varyantı tespit etti” diye konuştu.

Yeni varyantın hastalığın ciddiyetini etkilemese de daha hızlı yayıldığına dikkat çeken Kluge, ayrıca yeni mutasyonun tüm yaş gruplarına yayıldığını, aynı zamanda çocukların yüksek risk altındaki grupta olmadığını vurguladı.

NE OLMUŞTU?

Geçen ayın ortalarında İngiltere'de Covid-19'un daha hızlı yayılan yeni bir türü keşfedilmişti. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve bir grup bilim insanı tarafından yapılan açıklamada, ülkede keşfedilen yeni türün yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu belirtilmiş, halka daha temkinli olma çağrısında bulunulmuştu.