21. Yüzyılın Başında 8 Kuş Türü Yok Oldu

Henüz 21. yüzyılın başında olmamıza rağmen bu yüzyılda 8 kuş türü yok oldu.04-09-2018 22:32

Henüz 21. yüzyılın başında olmamıza rağmen bu yüzyılda soyu tükenen 8 kuştan 5'inin Güney Amerika anakarasına özgü türler olduğunu duyuran 'BirdLife', artık soy tükenmelerinin giderek büyüyen bir dalga halinde kıtalara yayıldığına dikkat çekti.

Kuş yaşamını koruma örgütlerinin koalisyonu 'BirdLife International', yeni bir istatistik analizi yaparak, 21. yüzyılda 8 kuş türünün soyunun tükendiğini duyurdu. Tarihte soyu tükenen kuşların genelde küçük adalarda yaşayan türler olduklarına, bunların insanlar tarafından aşırı avlanma ya da başka bir türün istilasına uğrama sonucu ortadan kalktıklarına dikkat çeken koalisyon, bu kez çok önemli bir değişim olduğu uyarısı yaptı.

İNSANLARIN EKONOMİK FAALİYETLERİ NEDENİYLE SOYLARI TÜKENDİ

21. yüzyılda soyu tükenen 8 kuştan 5'inin Güney Amerika anakarasına özgü türler olduğunu duyuran 'BirdLife', Brezilya'da yaşayan bu kuşların insanların ekonomik faaliyetleri nedeniyle Amazon ormanlarının yok olması ve doğal ortamlarının ortadan kalkması yüzünden dünya üzerinden silindiklerini belirtti.

DOĞAL YAŞAM ALANLARI YOK EDİLİYOR

Örgütün baş bilim insanı Stuart Butchart, yaptıkları son araştırmaya göre, kıtalarda bir soy tükenmesi krizinin gelişmekte olduğunu ve bunun doğal yaşam alanlarının insanlar tarafından yok edilmesinden kaynaklandığını söyledi. 

''İnsanlar soyu tükenmekten söz ettiklerinde akıllarına dodo kuşu geliyor, ama günümüzde soyların tükenmesi devam ediyor ve tırmanıyor'' diyen Butchart ''Tarihsel olarak kuş soylarının tükenmesi yüzde 90 oranında ücra adalardaki ufak popülasyonları vururdu. Ama artık soy tükenmeleri giderek büyüyenbir dalga halinde kıtalara yayılıyor, bu da sürdürülemez tarım, kanalizasyonun sulara karışması, ağaçların kesilmesi sonucu habitat kaybından kaynaklanıyor'' şeklinde konuştu.

26 BİNDEN FAZLA TÜR TÜKENME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Uluslararası Doğanın Korunması Birliği'nin (IUCN) bu yılki 'Kırmızı Liste' değerlendirmesine göre yeryüzünde 26 bini aşkın canlı türü artık tehdit altında. IUCN'nin dile getirdiği dünyanın 6. büyük tükeniş çağına girdiğine dair endişeyi doğrulayan birçok araştırma yayınlandı.

The Guardian'da yer alan habere göre bu yüzyılda soyu tükenen kuşlar arasında sadece Brezilya'ya özgü olan parlak mavi makav (Spix’s macaw), gizemli ağaç avcısı (cryptic treehunter), Alagoas bölgesinin yaprak gözcüsü (Alagoas foliage-gleaner) ve 15 santim boyundaki Pernambuco bölgesinin serçe baykuşunun (Pernambuco pygmy-owl) olması dikkat çekiyor. Arjantin, Uruguay ve Brezilya'da yaşayan mat mavi makav (glaucous macaw) da doğal alanı olan palmiye ormanlarının çiftçilik faaliyetleri için kesilmesiyle ortadan yok oldu.