2013'te bulunan taş güneş sistemi dışındanmış!

2013 yılında bulunan ve Hypatia adı verilen taşın 'sanılandan daha uzaylı' olduğu anlaşıldı.16-01-2018 08:32

Bilim insanları, Mısır’da 2013 yılında bulunan ve dünya dışından geldiği saptanan taşların, güneş sisteminde bulunan herhangi bir maddeye benzemediğini açıkladı.

Bilim insanları taşın, iki yıl süren incelemeler sonucu dünya dışından geldiğini keşfetmişti. Yapılan yeni araştırmalar, uzaydan gelen taşların “bilinenden daha da uzaylı” olabileceğini ortaya koydu.

“Hypatia” (Antik Çağ İskenderiye’sinde yaşayan kadın filozof ve matematikçi) adı verilen taş parçacıklarının nereden gelmiş olabileceğini keşfetmek amacıyla taşın içindeki mineralleri inceleyen bilim insanları, bulunan maddelerin güneş sisteminde yer almadığını keşfetti. Witwatersrand Üniversitesi Yerbilimleri Okulu Profesörü ve araştırmacı Marco Andreoli, “Hypatia’nın dünya dışından geldiğinin anlaşılması, dünya genelinde bir sansasyon yaratmıştı ancak yeni araştırmalar, taş hakkında bilinmeyen daha birçok şey olduğunu gösteriyor” dedi.

PARÇACIKLARI İNCELENİYOR

Yeni araştırmanın lideri Jan Kramers, kayanın iç yapısının parçalanmış bir meyveli pastaya benzetilebileceğini ve meyve parçacıklarına benzeyen maddelerin incelenmesiyle, Hypatia’nın nasıl oluştuğunun ve nereden geldiğinin anlaşılabileceğini söyledi. Kramers, “Hypatia’nın gövdesini, çok kötü karıştırılmış meyveli pasta hamuruna benzetebiliriz” dedi.

MARS VE JÜPİTER’DEN Mİ GELİYOR?

Bilim insanları Hypatia’nın gövdesinde bulunan maddelerin dünyada bulunan herhangi bir maddeye benzemediğine dikkat çekiyor. DHA’nın haberine göre Kramers, “Hypatia’nın soğuk bir çevrede, muhtemelen Dünya’daki sıvı azotun (-196 Celsius) altındaki sıcaklıklarda oluştuğunu tahmin ediyoruz. Güneş sistemimiz düşünüldüğünde, çoğu göktaşı Mars ve Jüpiter arasındaki asteroit kuşağından geliyor. Yeni bulgularımız ışığında şimdiki hedefimiz Hypatia’nın nereden geldiğini öğrenmek” dedi.