2011'deki şampiyonaya katılan atletlerin yüzde 30'unun dopingli olduğu ortaya çıktı

Sonuçları yıllarca gizlenen bir araştırma, 2011'deki Dünya Atletizm Şampiyonası'na katılan sporcuların yüzde 30'unun dopingli olduğunu ortaya çıkardı.29-08-2017 22:33

Almanya'nın Tübingen Üniversitesi ve ABD'deki Harvard Üniversitesi'nden bilim insanlarının 2011'de Güney Kore'de düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası'na ilişkin tartışmalı doping araştırmasının sonuçları yıllar sonra açıklandı. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, araştırmaya göre, şampiyonaya katılan atletlerin yüzde 30'u doping aldığını itiraf etti.

PAN ARAP OYUNLARINDA SPORCULARIN YÜZDE 45'İ DOPİNGLİYDİ

Söz konusu araştırmada, 2011'de Katar'da düzenlenen Pan-Arap Oyunları'na katılan sporcuların ise yüzde 45'inin doping maddesi kullandığını itiraf ettikleri belirtildi.

Ancak eş zamanlı olarak yapılan biyolojik testlerde doping kullanımının sadece çok küçük bir bölümü kanıtlanabildi. Güney Kore'deki Dünya Atletizm Şampiyonası'nda yüzde 0,5 oranında doping kullanıldığı saptandı. Doha'daki Pan-Arap Oyunları'nda ise bu oran yüzde 3,6 olarak belirlendi.

"ATLETLER ÇEŞİTLİ YÖNTEMLER BULMUŞ"

Araştırmaları yapan ekip içinde yer alan Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Harrison Pope, "Bu çalışma, doping vakalarının büyük bir bölümünün, kan ve idrar örnekleri alınarak yapılan biyolojik testler yoluyla ortaya çıkarılamadığını da gözler önüne seriyor. Araştırmada da vurguladığımız gibi, atletler büyük olasılıkla çeşitli yöntemler bularak testlerden geçmeyi başarmışlar" ifadelerini kullandı. 

Bilim insanları spor karşılaşmalarının hemen öncesinde ya da sırasında yapılan doping testlerinin sonuçlarının verimli olmadığına da işaret ederek, her yıl pozitif çıkan doping sonuçlarının oranın sadece yüzde 1 ila yüzde 3 arasında kaldığını saptıyor. Doping maddesi çok önce alındığı için karşılaşma öncesinde ya da sırasında bunların biyolojik olarak kanıtlanmasının mümkün olmadığı vurgulanıyor.

ARAŞTIRMA SONUÇLARI GİZLENDİ

Doping araştırmasını Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) ile Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) yaptırmıştı. Ancak her iki kuruluş yıllarca araştırma sonuçlarının yayınlanmasına izin vermemişti.  

Araştırmada Dünya Atletizm Şampiyonası ve Pan-Arap Oyunları'na katılan toplam 2 bin 167 sporcuya, isimleri alınmadan, "Son 12 ay içerisinde bilinçli olarak, dopingle mücadele düzenlemelerini ihlal edecek yasaklı bir madde ya da metot kullandınız mı?" sorusu yöneltilmişti. Her iki spor etkinliğine toplam 5 bin 187 atlet katılmıştı. Güney Kore'nin Daegu kentindeki 13'üncü Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye 21 atletle temsil edilmişti.

Bilim insanları yıllarca araştırmanın sonucunu kamuoyuna açıklama mücadelesi vermişlerdi. 2015 yılında New York Times ilk kez çalışmanın bazı bölümlerini yayımlamıştı. Alman Tübingen Üniversitesi, IAAF'in, araştırmanın yayınlanmasını hukuksal yoldan önleme girişimlerinden şikayetçi olmuştu.