200 yıllık Validebağ Korusu'na yapılmak istenen millet bahçesi için korunması gereken kuş ve ağaç türlerinin az gösterildiği ortaya çıktı

Davalık olan millet bahçesi projesini inceleyen bilirkişi heyeti, hazırladığı raporunda Validebağ Korusu'ndaki korunması gereken kuş ve ağaçlar için eksik sayı verildiğini ortaya koydu.14-05-2021 09:29

AKP iktidarının 200 yıllık Validebağ Korusu'nu millet bahçesine dönüştürme projesinin iptali için açılan davada bilirkişi raporu yayımlandı. 

Bilim insanları, kafe, restoran, fitness salanu gibi rant alanlarının, futbol sahalarının yapılacağı ve ışıklandırılarak doğal hayattan uzaklaştırılacağı gerekçesiyle iptali istenen projeyi inceledi. Uzmanlar, incelemenin ardından dikkat çeken tespitler yaptı.

Erdoğan Süzer'in Sözcü’de yer alan haberine göre Validebağ Korusu'na yapılmak istenen millet bahçesi için korunması gereken kuş ve ağaç türü az gösterildiği ortaya çıktı.

Bilim insanlarının tespitlerinde şu ifadelere yer verildi:

KORUNMASI GEREKEN AĞAÇ İLE KUŞ TÜRÜ SAYISI AZ GÖSTERİLMİŞ 

“Validebağ Korusu'nda bulunan 3 bin 194 ağaçtan 2 erguvan, 2 fıstık çamı, 4 sakız ve 1 meşe olmak üzere 13 adedi anıtsal ağaçtır. Ayrıca 310 adedi korunmaya değer olmak üzere toplam 323 adet tek ağaç, korunması gereken bireylerdir. Validebağ millet bahçesi peysaj raporunda ise korunmaya değer ağaçların 12 adet olduğu belirtilmiştir. Koruda 2004-2014 envanterine göre 119 kuş türü tespit edilmiştir. Peysaj raporunda ise kuşların 27 adet olduğu belirtilmiştir.

İçerdiği çocuk oyun alanı, fitnes alanı ve lüks kaplama malzemelerinin koruyu millet bahçesi veya park düzeyine düşüreceği, projenin alanda bulunan habitatlar özelindeki etkilerinin ortaya konulmadığı, yoğun inşaat sürecinin korudaki ekosistemi olumsuz yönde etkileyerek ve sonunda kullanıcı sayısını artırarak ‘çöküşüne' neden olacağı, 1'inci derece doğal sit alanlarına yönelik olarak tanımlanan ‘müdahalede bulunulmaması gerektiği' kıstasının yerine getirilmediği kanaatine ulaşılmıştır.”