2 yıl sonra kalkan OHAL uygulaması yeni yasayla geri dönüyor

Fransa’da OHAL uygulaması 2 yıl sonra kaldırılırken, yürürlüğe giren yeni güvenlik yasası ise tepki çekti. Yasa, OHAL uygulamalarını barındırmakla eleştiriliyor.01-11-2017 17:31

Fransa’da, en son Temmuz ayında olmak üzere 6 kez uzatılan OHAL uygulaması 1 Kasım itibariyle kaldırıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından sosyal medyada “Bir söz tutuldu: Vatandaşlarımızın güvenliğini pekiştirirken olağanüstü hali 1 Kasım'da sona erdiriyoruz.” sözleriyle duyurulan gelişmenin ardından,  dün (31 Ekim) Macron tarafından imzalanan yeni güvenlik yasası ise eleştirilerin odağı oldu.

İmzalanmasının ardından Fransa İçişleri Bakanı Gerarda Colomb tarafından "Terör tehdidi büyük olmayı sürdürüyor." sözleriyle değerlendirilen yasanın, OHAL uygulamalarını barındırdığı eleştirileri yapılıyor.

Yeni yasanın getirdiği değişiklikler ise şunlar:

HAREKET KISITLAMASI - Yeni yasa, terör örgütleriyle irtibatlı kişilerin ikamet ettikleri kasaba ya da kent dışına çıkmasını engelliyor ve bu kişilere günlük adli kontrol şartı getiriyor. Söz konusu kişilerin belli bazı bölgelere girişi de yasaklanıyor. OHAL uygulamaları aynı kategorideki kişilere kısmi ev hapsi öngörüyordu. OHAL hükümleri sadece terör şüphelilerine değil aynı zamanda radikal solculara da onları eylemlerden uzak tutmak için uygulanabiliyordu.

EV ARAMASI – OHAL uygulamasında olduğu gibi soruşturma makamları yeni yasa uyarınca ev araması yapabiliyor. Ancak OHAL'den farklı olarak aramalarda sadece terör eylemlerine engel olma amacı gözetiliyor ve hâkim kararı şartı bulunuyor.

İBADET YERLERİNİN KAPATILMASI - Yeni yasa, yetkili makamlara aşırılık yanlısı fikirlerin propagandasının yapıldığı ibadet yerlerini kapatma yetkisi tanınıyor. Nefret ya da ayrımcılık, şiddet ya da terör eylemlerine destek ibadet yerlerinin kapatılması için gerekçe olabilecek.

LİMAN VE HAVALİMANLARINDA KİMLİK KONTROLÜ - Yeni yasa liman ve havalimanlarının 10 kilometrelik çapı içerisinde kimlik kontrollerine imkan tanıyor. Hükümet uygulamanın 20 kilometre içerisinde yapmasını önermişti. Fransız Le Monde gazetesi önerinin kabul edilmesi halinde, uygulamanın 39 büyük kentten 36'sını etkileyeceğini ve Fransa nüfusunun yüzde 67'sini kapsamı içine alacağını yazmıştı. Diğer hükümlerden farklı olarak bu madde, 2020 yılından sonra da yürülükte olmaya devam edecek.

ETKİNLİKLERDE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ - Yeni yasa tıpkı OHAL'de olduğu gibi terör saldırısına hedef olabilecek büyük etkinliklerde güvenlik güçlerine çanta ve üst araması yapma yetkisini sürdürüyor.