2 bin 500 akademisyenden ortak ses: Genç sosyolog Cihan Erdal’ı serbest bırakın

Dünyaca ünlü birçok akademisyenin de aralarında bulunduğu 2 bin 500 akademisyen, İstanbul'da gözaltına alınarak tutuklanan sosyolog Cihan Erdal için adalet istiyor.16-10-2020 13:45

İleri Haber

Kanada’daki Carleton Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan sosyolog Cihan Erdal’ın, tez saha çalışmasını sürdürmek üzere İstanbul’da bulunduğu 25 Eylül Cuma günü polis tarafından gözaltına alınmasının ardından başlatılan Cihan Erdal’a Özgürlük (#freecihanerdal) imza kampanyasına iki haftada yaklaşık 2 bin 500 akademisyen destek verdi. Kampanyayı imzalayanlar arasında Enzo Traverso, Judith Butler, Etienne Balibar, Noam Chomsky, Silvia Federici, Toni Negri ve Wendy Brown gibi dünyaca ünlü birçok akademisyen de bulunuyor.

Cihan Erdal’ın tutukluğunun ilk gününden bu yana Carleton Üniversitesi öğrencileri tarafından çok sayıda açıklama yapılırken, Cihan Erdal’ın tez danışmanı Prof. Jackie Kennelly ise hafta başında Kanada medyasına yaptığı açıklamada, öğrencisinin Türkiye’deki aktif politikanın içinde uzun yıllardır yer almadığını vurguladı ve akıbetinden endişeli olduğunu ifade etti.

İKİ BURSU AYNI ANDA KAZANAN TEK AKADEMİSYEN

Kanada’nın en büyük araştırma bursu Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Konseyi Fonu ve Ontario Eyaleti Doktora Bursu’nu bu yıl aynı anda almaya hak kazanmış olan tek akademisyen olan Erdal, çalışmalarını Avrupa’daki gençlik kültürleri üzerine sürdürüyordu.

Erdal’a verilen destek Kanada başta olmak üzere Avrupa ve Amerika çapında her geçen gün artıyor. Şimdiden içlerinde Kamu Çalışanları Ulusal Sendikası, Kanada Öğrenci Federasyonu, Kanada Antropoloji Topluluğu ve Sosyoloji Derneği gibi ülkedeki başlıca sendika ve derneklerin yer aldığı topluluklar, iklim aktivisti, barış savunucusu ve umut vadeden genç sosyolog Cihan Erdal’ın serbest bırakılması talebiyle hükümetlerine baskı yapıyor. Erdal’ın hâkim karşısına ne zaman çıkarılacağı ise bilinmiyor.

'ARAŞTIRMALARINI ÖZGÜRCE SÜRDÜREBİLMESİ İÇİN DESTEKLEYİN'

Cihan Erdal için imzalanan metinde ise şu ifadeler yer alıyor:

Türkiye hükümetinden Cihan Erdal’ı serbest bırakmasını talep ediyoruz

Kanada hükümetinden bu sürecin takipçisi olmasını istiyoruz. Haksız ve yersiz bir suçlamaya dayanan bu tutuklama, sosyal bilimler alanında parlak ve genç bir araştırmacının geleceğini riske atıyor. Dünyanın dört bir yanındaki üniversiteleri ve yüksek öğretim kurumlarını Cihan Erdal'ı tam bir özgürlük içinde araştırmalarını sürdürebilmesi için desteklemeye çağırıyoruz.

NE OLMUŞTU?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla toplumsal muhalefet temsilcilerine dönük operasyon başlatıldı ve operasyon kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında uydurma gerekçelerle gözaltı kararı verildi. Kobani eylemlerine ilişkin operasyon kapsamında akademisyen Cihan Erdal 25 Eylül Cuma günü gözaltına alındı. Kanada’daki Carleton Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Erdal, tez araştırması kapsamında İstanbul’daydı. 2 Ekim Cuma günü Cihan Erdal HDP’nin gözaltına alınan eski MYK üyelerinin de aralarında olduğu 17 kişiyle birlikte tutuklandı.