19 yıl boyunca şiddet gördüğü eşini öldürttü

N.D. isimli kadın kendisini öldürmeye çalışan ve yıllarca şiddet uygulayan eşini öldürttü.05-02-2018 17:06

Diyarbakır'da, kendisine şiddet uygulayan Ramazan Bayram'ı kiralık katile öldürttüğü iddiasıyla tutuklanan N. D.’nin "haksız tahrik altında tasarlayarak eşini öldürmeye azmettirme" suçundan 18 yıldan 24 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlandı. Gözyaşları arasında savunması alınan sanık N.D., 19 yıldan bu yana şiddet gördüğünü belirterek, "Üzerime benzin döküp yaktılar. Beni ahırda kürekle dövdüler. Bana elektrik verdi. Başka erkeklerle ilişkiye girmeye zorladı" dedi.

'19 YIL BOYUNCA ŞİDDET GÖRDÜM’

Savunması alınan sanık N.D. 19 yıllık evliliği boyunca eşinden şiddet gördüğünü belirtti. N.D şunları söyledi:

"19 yılın içinde benzin döküp beni yaktılar. Ahırın içinde kürekle dövdüler. Bana elektrik verdi. Her zaman bana şiddet uyguluyordu. En son ölmeden 4-5 ay önce beni boğazladı. Çocukların içinde porno videoları izletiyordu. Başka kadınlarla olduğu resimleri gösteriyordu. İzlemeye tahammül etmediğim için dövüyordu. Kafama poşet geçiriyor, bantla kafamı sarıp, boğmaya çalışıyordu. Benimle birlikte başka kadınla ilişki istedi. Eşim en son gözümü çıkarmaya çalıştı. Ağabeyimin evine gittim. 5 ağabeyim de sahip çıkmadı. Kızıma sarkıntılık yaptığı için şikâyetçi olmuştum. Kızım ilk söylediğinde inanmadım. Kızım bunu bana anlattığı için yastığı boğazına dayayıp, boğmaya çalışmıştı. Kızım bunları anlattığı için kızımı, babası yaşında biriyle evlendirdi. Daha sonra kızım hamile kaldı. Hamile kaldığı için kızımı dövüp, düşük yaptırdı. Kayınbabama sığındım, gidip kendimi satmamı ve çocuklarıma bakmamı söyledi."

‘KÜÇÜK KIZIMA SARKINTILIK YAPTI’

Yaşlı bir kadının altını temizleyip, para kazandığını söylediği sırada gözyaşlarına boğulan N.D., yaşadıklarını anlatırken şunları kaydetti:

"Bana yaptıklarını 5 ağabeyime söyledim. İstanbul'a gidip ağabeylerime sığındım. En son küçük kızıma sarkıntılık yaptı. Başka kadınla cinsel görüntülerini bana gösteriyordu. Aynı zamanda öz ablamla ilişkisi vardı. Bunu kendi gözümle, yatağın içinde gördüm. Sürekli bizi dövüp, dışarı kovuyordu. İki ayağıyla çocuğumun kafasına basıyordu. Çamaşır makinesi hortumu ve sopa ile dövüyordu. Dövdüğünde kayınbabama gittim. O da bizi dışarı attı. Karakola gittim, şikâyette bulundum. Sığınma evine gittim, kabul etmediler. İdris, öldürme için 25 bin, bir ayağından vurma için 8 bin, 2 ayağından vurma için 10 bin lira istedi. 2 ayağından yaralamasını söyledim. Parayı yaralandıktan sonra verecektim. 15 gün sonra gelip kocamın fotoğrafını istedi. Sadece eşimi yaralaması için İdris ile konuştum. Çocuklarıma sarkıntılık yapmaması için onlar yattığı zaman odanın kapısını kilitliyordum. Başka erkeklerle konuşup, grup seks yapmamı istiyordu. Yapmadığım takdirde beni çocuksuz bırakacağını söylüyordu. Kocamın yaklaşık 20 kadınla ilişkisi vardı. Boşanırsam beni ve çocukları öldüreceğini söylediği için boşanma davası açmadım. Gerçek niyetim vurdurmak değildi ama kimse sahip çıkmadı. Adamları götürüp cemaat kuruyorlar. Beni öldürtme kararı alıyorlar. Beni mecbur ettiler. Bir gün benim için cemaat kurulmadı. Burada sadece ben mi suçluyum?"

‘ABLAMA TECAVÜZ ETMEYE ÇALIŞIYORDU’

Çiftin kızları N.D. (16) de babasının annesini dövdüğünü belirterek, "Babam annemi dövdüğü için polisleri arıyorduk. Babam bir kez ablamı boğmaya çalışmıştı. Ben gece uyuyordum, bağırma sesiyle uyandım. Ablam ikili ranzanın üzerinde yatıyordu. Uyandığımda babamın yastığı ablamın kafasına dayadığını gördüm. Ablamı boğmaya çalışıyordu. Babam ablama çok fazla karışıyordu. Babam beni diğer kadının yanına götürmek istedi. Babam ablama tecavüz etmeye çalışıyormuş. Ablam ile annem olaydan bayağı önce odada konuşuyordu. Ben bunu duydum. Annem bizim bildiğimizi bile bilmiyordu" ifadelerini kullandı.

TAHLİYE TALEP ETMEDİ

Daha sonra söz alan N.D'nin avukatı Gevriye Atlı, sanığın kendi beyanında öldürülmesi için karar alındığını söylediğini belirterek, "Bu nedenle tahliyesini talep etmiyoruz" dedi.

Ara kararlarını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar N.D., Hamdullah Yiğit ve İdris Yıldırım'ın tutukluluk halinin devamına hükmetti. Sanıklardan Özkan Güzel'in tahliyesine oy çokluğu ile karar verilirken, Mahkeme Başkanı Cüneyt Çetin tahliye kararına muhalefet şerhi koydu. Duruşma eksiklerin giderilmesi için ertelendi.