19 milyon dolarlık hurda yandaşlara mı hibe edildi?

TCDD'de 19 milyon dolar değerindeki hurdanın AKP'ye yakın vakıf ve kuruluşlara hibe edildiği ve bu kuruluşlar tarafından da değerinin çok altına patronlara satıldığı iddia edildi.08-10-2019 13:46

Tugay Candan - @TugayCandann

Mail: tugaycandan@ilerihaber.org

Skandallarla anılan TCDD ile ilgili yeni bir skandal iddia daha ortaya atıldı. Piyasa değeri 19 milyon doları bulan 83 bin ton değerli hurdanın, AKP’ye yakın dernek ve sivil toplum kuruluşlarına hibe olarak verildiği iddia edildi. CHP’li Candan Yüceer tarafından Meclis gündemine taşındı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından yurt dışından ithal edilen yanlış ebatlardaki 83 tonluk tren tekerlekleri hurdaya ayrıldı. İddiaya göre, kanun kapsamında Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na (MKE) satılması gereken 19 milyon dolar değerindeki hurda, yandaş vakıf ve kuruluşlara hibe edildi.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 83 bin ton hurdanın akıbetini sordu. Yüceer, söz konusu hurdaların hibe edildikleri dernek veya federasyonlar tarafından patronlara, piyasa fiyatının çok altında ücretlerle satıldığını belirterek, “TCDD 2. Bölge Müdürlüğü’ne ait 1. Sahada bulunan 2 bin 500 ton hurda tekerliğin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yazılı müracaatta bulunan Uluslararası Barış Federasyonu’na hibe edildiği belirtilmektedir. Piyasa değeri bu kadar yüksek hurdanın sivil toplum kuruluşlarına hibe edilmesinin kamuyu açıkça zarara uğratmak anlamına geldiği açıktır” dedi.

BAKAN TURHAN’A SORU ÖNERGESİ

Konuyla ilgili, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Yüceer,  TCDD Genel Müdürlüğü’nün Ankara, Aydın ve İskenderun hangarlarında bulunduğu belirtilen tren tekerleklerinin hibe edildiği yönündeki iddialara açıklık getirilmesini istedi. Hangi sivil toplum kuruluşlarına, kaç ton hurda hibe edildiğini soran de Yüceer, hibe edilen hurdaların türü ve piyasa değeri hakkında da bilgi talep etti.

BAŞKANI AKP’Lİ FEDERASYONA MI HİBE EDİLDİ?

Yüceer, önergesinde ayrıca Ulaştırma Bakanı Turhan’a “Uluslararası Barış Federasyonu, 2. Bölge Müdürlüğü’ne ait kal edilmiş 2 bin 500 ton hurda tekerleğin kendilerine hibe edilmesi için size başvuruda bulunmuş mudur? Bulunmuşsa başvurunun sonucu ne olmuştur? Anılan STK’nın Başkan ve yöneticilerinin AK Parti bünyesinde siyaset yapmalarının söz konusu başvuru sonucuna etkisi olmuş mudur?” sorularını yöneltti.

HANGİ MEVZUATA GÖRE HİBE EDİLDİ?

Yüceer, önergesinde şu sorulara da yanıt istedi:

“- 2003 - 2019 yılları arasında TCDD Genel Müdürlüğü’ne ait kaç ton hurda, hangi şekilde elden çıkarılmıştır?Anılan yıllar itibariyle hurdalar için kaç ihale açılmıştır?

- 19.09.1996 tarihli 27762 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren TCDD Alım, Satım ve İhale Yönetmeliği dışında hibe edilen hurda, araç gereç ve malzeme miktarı nedir? Hangi kurum ve kuruluşlara hibe edilmiştir? Söz konusu hurdaların piyasa değeri ne kadardır?

- 4916 Sayılı Kanunu’nun 37. maddesinde, kamu kurum ve kuruluşlarına ait hizmet dışı kalmış malzemelerin hangi kurumlara satılacağı ya da kiralanacağı açıkta belirtildiği halde söz konusu hurdaların bir sivil toplum kuruluşuna hibe edilmesi hangi mevzuata dayanılarak gerçekleştirilmiştir?”

AKP’NİN ‘BARIŞ’ FEDERASYONU

İddialarda geçen Uluslararası Barış Federasyonu (UBFED) BaşkanI avukat Mehmet Ali Canlı’nın, AKP’de görevler aldığı ve milletvekili adayı olduğu biliniyor. Canlı’nın biyografisinde şunlar yer alıyor:

- 2002 yılında AKP’nin katıldığı ilk seçiminde Ankara Milletvekili aday adayı olarak başvuruda bulundu

- 2009-2013 yılları arasında AKP Ankara İl Başkanlığı Disiplin Kurulu’nda Sekreter olarak görev yaptı

- 7 Haziran 2015’teki 25. Dönem Milletvekili Seçimlerinde AKP’den Ankara 1. Bölge Milletvekili adayı oldu. 

UBFED’in internet sitesine ulaşılamazken, Facebook sayfasında AKP kongresine katılım yapıldığına dair paylaşımlar dikkat çekiyor.