185 bin bina risk altında!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 81 vilayette 185.161 riskli yapı tespit edildiğini belirtti.23-02-2019 12:02

İleri Haber

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 81 ilde 185 bin 161 riskli yapı tespit edildiğini açıkladı. Bakan Kurum, 529 bin bağımsız birimin yıkım işlemlerinin tamamlandığını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde kentsel dönüşüm projesi kapsamında tespit edilen riskli binalar ile yıkılan yapılar konusunda bilgilendirme yapılmasını istedi. Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Kurum, 6306 sayılı Kanun'un yürürlüğe girdiği 31 Mayıs 2012 tarihi itibariyle, 53 ilde 230 adet riskli alan ilan edildiğini anlattı.

185 BİN RİSKLİ YAPI

81 vilayette 185.161 riskli yapı tespit edildiğini belirten Bakan Kurum, “Bu yapı ve alanlarda bulunan 1 milyon 552 bin bağımsız birimden, 529 bin bağımsız birimin yıkım işlekleri tamamlanmış olup, yeniden yapılandırma faaliyetleri devam etmektedir” diye konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizin deprem kuşağında yer aldığına dikkat çekerek, “Geçmişte olmasa bile bundan sonraki yapılar için sıkı denetim kurallarının hayata geçirilmesi gerekmektedir. Pek çok ülkede daha büyük ölçeklerde meydana gelen depremlerde ülkemizde olduğu kadar can ve mal kaybı yaşanmamaktadır. Bunun nedeni, yapılarla ilgili denetimlerin yetersiz olmasıdır. Son olarak 16 Ağustos Marmara depreminde on binlerce yurttaşımızı kaybettik. Binlerce bina yerle bir oldu. Bunlardan ders alarak, daha ciddi tedbirlerle depreme hazırlıklı olmalıyız. Depremlerden bugüne  22 yılı aşan zamanda,  tüm riskli yapılar belirlendi mi? Rakamlar bu anlamda yapılanların olması gerektirdiğinin göstergesidir” şeklinde konuştu.