18. Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu yıl internet üzerinden düzenlenecek

Salgın nedeniyle ertelenen 18. Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali'nin internet üzerinden yapılacağı duyuruldu. 02-06-2020 12:59

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ertelenen 18. Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 12-22 Haziran tarihleri arasında “Hak Odaklı Sinema” temasıyla internet üzerinden yapılacak. 

İstanbul’da 16 Mart’ta başlayacağı duyurulan ancak koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen festivalin çevrimiçi yapılması kararlaştırıldı.

Festival, 12 Haziran Cuma saat 21.00’de, yeryüzünün dört yanından festivali mümkün kılan kadınlarla birlikte, internet üzerinden canlı yayınla açılacak. Hak Odaklı Sinema, Kadınların Sineması, Feminist Kadraj, Bedenimiz Bizimdir, Cinsiyetler ve Film-i Takip bölümlerinin yer aldığı festival, Feminist Bellek bölümünde bu yıl öykülü sinemanın kurucusu Alice Guy-Blaché’yi, Feminist Kadraj bölümünde ise Claire Pijman’ı ağırlıyor.

ATÖLYE, FORUM VE PANELLER DÜZENLENECEK

Filmmor’un internet sitesinden takip edilebilecek festivalde, çevrimiçi panel, söyleşi ve atölyeler de yapılacak. Seyirciyle buluşacak Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde Hak Odaklı Sinema, Yerelde Kültür Sanat Üreten Kadınlar panelleri, DijiMor’la Evde Kendi Filmini Yap atölyesi gibi etkinlikler, forumlar, yönetmen-ekip sohbetleri gerçekleştirilecek.

Festivalin yine çevrimiçi yapılacak kapanışında bu yılın Altın Bamya Ödülleri de açıklanacak.

Mor Kamera Dayanışma Ödülü ise “Eşit hak, alan, ücret, telif lütuf değil, hediye değil; kadınların hakkı” denilerek festivalde yer alan tüm filmlere verilecek.

Tüm film ve etkinlikler www.filmmor.org adresinden kayıt yaptırarak İngilizce-Türkçe altyazılı ve ücretsiz olarak izlenebilecek.