17 yaşındaki Ebru Erdem'in şüpheli ölümü: 9. kattan aşağı itildi mi?

İstanbul'da 17 yaşındaki Ebru Erdem'in 9. kattan şüpheli şekilde düşmesine ilişkin hazırlanan iddianamede, Erdem’in aşağı itildiği vurgulandı.20-06-2020 10:32

İstanbul Küçükçekmece’de 17 yaşındaki Ebru Erdem, 20 Mart 2019’da Airport 24 isimli sitedeki 14 katlı bir binanın 9’uncu katından şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybetti. Sanık Serdar Taş, Ebru Erdem’in kendisinin atladığını iddia ederken, hazırlanan iddianamede ise Erdem’in itildiği vurgulandı. Taş’ın iki kez ağırlaştırılmış müebbet ile 23.5 yıl hapsi istendi.

Hürriyet'ten Burcu Purtul Uçar'ın haberine göre, olayın yaşandığı daire 1 yıllığına Kemal Sönmez tarafından kiralanmıştı. Arkadaşı Serdar Taş (22) ise o günlük evi kullanmak için arkadaşından istedi. Tanıştığı Ebru Erdem’i davet etti. Taş birkaç gün önce binaya girerken görevliye ismini Hızır Çakır olarak kaydettirmişti. Ebru Erdem, eve gittikten sonra arkadaşı Murat Büyük’e mesaj atarak “Çok kötüyüm. Gel beni al. Sana konum atacağım” dedi. Ancak Erdem, arkadaşına o konumu atamadı.

Büyük, Erdem’i aradığında ise telefonu kapalıydı. Erdem yarı çıplak şekilde şüpheli şekilde aşağı düştü. Olaydan sonra şüpheli Serdar Taş ise taksiyle siteden uzaklaştı. Polis evde yaptığı incelemede salondaki pencerede ve banyo dolabında Erdem’in parmak izini tespit etti. Otopsi raporunda Ebru Erdem'in kanında çoklu uyarıcı madde bulundu.

İKİ KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI

İddianame sonunda Taş’ın ‘çocuğa yönelik kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi, ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi, ‘uyuşturucu temin etmek suretiyle uyuşturucu ticareti yapma ve sağlama’ suçundan 22.5 yıldan az olmamak kaydıyla, ‘evi terk eden çocuğu, ailesini veya yetkili makamları durumdan haberdar etmeksizin yanında tutmak’ suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi. Evi arkadaşına veren Sönmez’in de ‘evi terk eden çocuğu, ailesini veya yetkili makamları durumdan haberdar etmeksizin yanında tutmak’ suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapsi istendi.

İDDİANAME: TAŞ'IN İTMESİ SONUCU DÜŞTÜ

Taş’ın olay tarihinden önce ve olay günü uyuşturucu maddeleri satın alarak Erdem’e verdiği, anlatılan iddianamede 18 yaşından küçük olduğunu bilmesine rağmen cinsel ilişkiye girmeye çalıştığı, ısrar ettiği ve baskı yaptığı ifade edildi. İddianamede Erdem’in Taş’tan kurtulmak amacıyla pencere camını açarak yarı çıplak vaziyette durduğu sırada Taş’ın onun arkasından yaklaştığı belirtildi. Aralarında meydana gelen vurma ve itiş kakış şeklindeki arbede sırasında, Taş’ın ittirmesi üzerine genç kızın 9. kattaki dairenin penceresinden düşerek öldüğü ifade edildi.