17 yaşındaki çocuğu öldüren polisin ifadesi ortaya çıktı: 'Ramazan dolayısıyla oldu'

20 yaş altına getirilen sokağa çıkma yasağına yakalanmamak için uygulama noktasından kaçtığı iddia edilen 17 yaşındaki Suriyeli Ali El Hemdan'ın ''Polis yanlışlıkla ayağından vurdu'' haberlerine karşın kalbinden vurulduğu ortaya çıktı.28-04-2020 21:10

Adana'da yeni tip koronvirüs (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında 20 yaş altına getirilen sokağa çıkma yasağına yakalanmamak için uygulama noktasından kaçtığı iddia edilen 17 yaşındaki Suriyeli Ali El Hemdan polis tarafından kalbinden ve kasığından vurularak katledildi.

Yandaş basının “Uygulamadan kaçan genç yanlışlıkla ayağından vuruldu” başlığıyla yaptığı haberler ise cinayetin gerçekleştiği mahallede yaşayanların çektiği bir videoyla yalanlandı. Polisin hedef aldığı çocuğun bacağından ve kalbinden vurulduğu ortaya çıktı.

Evrensel'in Hemdan'ın yakınlarından edindiği bilgiye göre, Hemdan ailesini geçindirmek için atölyeye gidiyordu. Genç, mola sırasında polis kontrolü ile karşılaştı. 20 yaş ve altındakiler için sokağa çıkma yasağı olduğu için ceza almaktan korktu ve kaçmaya başladı. Suriyeli Ali’nin yakınları, polis kurşunu ile hayatını kaybeden gencin geçici koruma kimliğinin de yanında olmadığı belirtti.

YANDAŞLAR 'AYAĞINDAN VURULDU' DEDİ, ÇOCUĞUN KALBİNDEN VURULDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Merkez Seyhan ilçesi Sucuzade Mahallesi’nde yaşanan cinayette, AKP hükümetine yakın ajansların iddiasına göre ‘dur’ ihtarına uymayan Ali El Hemdan isimli gencin arkasından havaya ateş açan polis, yere doğrulturken silahını tekrar ateşleyince genç ‘kazara’ yaralanmıştı. Ancak ortaya çıkan görüntüler gencin kalbinden de yaralandığını gün yüzüne çıkardı.

Sosyal medya kullacısı Taylan Kulaçoğlu, cinayetin yaşandığı mahallenin sakinlerinin çektiği videoya ulaşarak sosyal medya hesabından paylaştı. Kulaçoğlu’nun paylaştığı videoda polisin vurduğu gencin hastaneye kaldırılma anına ilişkin görüntüler yer alıyor.

VALİDEN AİLEYE ZİYARET

Yaşanan olayın ardından Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Hemdan ailesini ziyaret etti. Valinin bu görüşmede aileye olayın kazaen yaşandığını ve sorumlular hakkında işlem başlatılacağını söylediği öğrenildi. 

POLİS AÇIĞA ALINDI

Konuya ilişkin valilik tarafından yapılan açıklamada, “Seyhan İlçe Emniyet Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimizin uygulama yaptığı esnada, uygulama noktasında dur ikazına uymayarak kaçan Suriye uyruklu A. H. isimli şahıs, uyarı ateşi açılması esnasında kazaen yaralanmıştır. Yaralı olarak hastaneye sevk edilen A.H. yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. İlgili polis memuru, açığa alınmış olup adli ve idari tahkikat devam etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

VURAN POLİS TUTUKLANDI

Adana Emniyet'inde gözaltında tutulan ve buradan adliyeye sevk edilen polis F.K. sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

Adana’da Valiliği’nin açıklamasında olay ‘kaza’ olarak nitelendirilmişti. Açıklamada “Hastaneye sevk edilen A.H. yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. İlgili polis memuru, açığa alınmış olup adli ve idari tahkikat devam etmektedir” ifadesi kullanılmıştı.

POLİSİN İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, 'kasten öldürme' suçundan tutuklanan F.K. savcılık ifadesinde şunları kaydetti:

“Asayiş Şube Müdürlüğü’nde polis memuru olarak görev yapmaktayım. Dün diğer polis memuru arkadaşlarımla birlikte saat 10:30 sıralarında COVID-19 nedeniyle sokağa çıkma yasağı bulunan vatandaşlarla ilgili ve şüpheli gördüğüm şahıslarla ilgili kontrol yapmak amacıyla Sucuzade Mah. Obaler Caddesi kesişiminde kontrol noktası oluşturduk.  Saat 12:00 civarında ölen şahsı, yanında başka bir şahısla bize doğru gelirken gördüm. Şahıslar biraz tedirgin davrandılar. Ben şahısların yanına gittim. Ölen çocuğun yanındaki şahsı aldım. Diğer ölen çocuk kaçmaya başladı. Diğer şahsı arkadaşlarıma teslim edip, kaçan çocuğun arkasından koşmaya başladım. Hatta arkadan da polis memuru arkadaşım İ.K. koşuyordu. Ben çocuğu durması için birçok kez uyardım. Çocuk ara sokaklara girince belimden silahımı çıkarıp, mermiyi namluya sürdüm ve arkasından koşuyordum. Dediğim gibi ara sokaklara girdiğim için ve sokaklar sıkıntılı şahısların oturduğu yerler oturduğu yerler olduğu için, biraz da kendimi güvende hissetmek için elime silahı almıştım. Ben şahsın bana doğru döndüğünü görmedim. Çünkü bu sırada sokak kalabalıktı. Koşan birkaç kişi daha vardı. O yüzden dikkatim o şahıslara yönelmişti.

Ölen çocuğun bana bana doğru dönüp dönmediğini hatırlamıyorum. Hatta o sırada bir lastik patlama sesi gibi bir ses duyuldu. Belki de diğer şahıslarda ve ölen çocuk da benim silah sıktığımı düşünerek dönmüş olabilir. Ben de o an panikledim. Koşarken elimde eldiven bulunduğundan ve çok sendeleyip yorulduğumdan sendeledim, o sırada yere düştüm. Yere düşerken de silah ateş aldı. Ben kesinlikle silahı şahsa doğrultmadım. Sadece şahsı yakalamaya çalıştım. Ölen şahısla aramızda yaklaşık 30 metre mesafe vardı. Ardından çocuk yere düştü. Ben hemen çocuğun yanına gittim. Çocuğun vurulduğunu görünce telsizden ve cep telefonundan 112’yi aradım. Ölen şahsı tanımıyorum. Şüpheli bir şahıs olabileceğini düşünerek müdahale etmek istedim. Kesinlikle vurmak amacım yoktu. Dediğim gibi hem kendimi güvene almak, hem de şahsı korkutup durdurmak amacıyla silahımı çıkardım. Aslında havaya ateş edecektim. Böyle bir olayın yaşanmasını istemezdim. 26 yıllık meslek hayatımda ilk defa böyle bir olay başıma geldi.

(Soru üzerine) Kesinlikle çocuk yürümüyordu. Beni görünce koşarak kaçtı. Ben de arkasından koştum. Çocuğa doğrudan ateş ettiğim hususu doğru değildir. Tanık beyanlarını kabul etmiyorum.”

'RAMAZAN DOLAYISIYLA BÖYLE BİR OLAY MEYDANA GELDİ'

Şüpheli polis, sulh ceza hakimliğinde ise “Böyle bir şey yaşandığı için üzgünüm. Normal şartlarda silahı emniyeti açık olarak taşıyoruz. Sokak sıkıntılı olduğu için silahı elime aldım. Silah yanlışıkla ateş aldı. Elim yanlışıkla tetiğe değdi. Silahı elime almanın nedeni havaya ateş açmaktı. Sendeleyip düştüğüm için yorgunluk ve Ramazan dolayısıyla böyle bir olay meydana geldi.” dedi.