17 Mayıs sonrası için kulis: 'Üç aşamalı normalleşme planı gündemde'

17 Mayıs öncesinde kulislerde 3 aşamalı normalleşme planı konuşuluyor. 3 aşamaya temmuz itibarıyla geçileceği öne sürüldü.13-05-2021 16:01

Milyonlarca emekçinin çalıştığı ‘tam kapanma’ süreci 17 Mayıs’ta sona ererken, iktidarın ‘normalleşme’ planlarının 3 aşamalı olduğu öne sürüldü. Buna göre 17-31 Mayıs ilk, 1-30 Haziran iki, 1 Temmuz’dan itibaren de üçüncü aşama hayata geçirilmeyi planlanıyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Nisan’da duyurduğu ve 29 Nisan’dan itibaren başlayan “tam kapanma” süreci 17 Mayıs’ta sona erecek.  ‘Tam kapanma’ sonrası yeni tip koronavirüs (Caovid-19) salgın sürecinin nasıl devam edileceği merak konusu olurken, Erdoğan, dün paylaştığı video mesajda, “İnşallah salgını kontrol altına almış olarak bayram sonrasında kontrollü bir şekilde normalleşme adımlarını atıyoruz” dedi.

CNN Türk’te yer alan habere göre, 17 Mayıs öncesinde kulislerde ise 3 aşamalı normalleşme planı konuşuluyor. Kulislere göre bu sene okullar açılmayacak, uzaktan eğitim devam edecek. Her şey yolunda giderse okulların en erken eylül, ekim döneminde eğitime başlaması bekleniyor.

CNN Türk'te yer alan habere göre; kulislerde konuşulan söz konusu plan şöyle:

İLK AŞAMA

Pazartesi sonrası uygulanacak planlamada ilk etapta kafeler, restoranlar ve lokantalar saat 20.00'a kadar açılacak. Sokağa çıkma kısıtlaması artık 19.00'da değil eskisi gibi 21.00'den sonra olacak.

Cumartesi günleri ise sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacak. İlk etapta sokağa çıkma kısıtlamasının pazar günü sürmesi bekleniyor.

İKİNCİ AŞAMA

Planlamanın ikinci aşamasındaki belirlenen tarih ise 31 Mayıs. İkinci aşama adımlarının bu tarihte başlaması bekleniyor. Bu dönemde kafe, restoran, lokanta gibi iş yerleri 22.00'de kapanmaya başlanacak ancak kapalı alanlar kullanılamayacak. Dışarısı ise yüzde 50 oranla kullanıma açık olacak.

Daha küçük işletmeler, kahvehane ve çay ocağı gibi yerler için valilik üzerinden izin çıkarılacak. Örnek olarak "kapınızın önüne masa atarak çalışın" denilebilecek. Bu dönem pazar günü de sokağa çıkma kısıtlaması da olmayacak.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA

Üçüncü aşama için işaret edilen tarih temmuz ayı, hayat neredeyse normale dönecek. Düğünler belirli kısıtlamalarla yapılabilecek. Kafe ve restoran gibi yerler ise 23.45'e kadar açık olacak ama yine de kapalı alanlar kullanılamayacak. Dışarısı ise yüzde 50 oranda kullanılabilecek. Nargileciler ve gece kulüplerinin ise açılması beklenmiyor.