16 Yaşındaki Çocuk Apple'ın Ana Sistemini Hackledi

Hackleme olayı hem gencin avukatı, hem de şirket tarafından doğrulandı.17-08-2018 23:49

Avustralya'nın Melbourne kentinde yaşayan 16 yaşındaki bir lise öğrencisinin ABD'li teknoloji şirketi Apple'ın ana bilgisayar sistemini hacklediği ve 90 gb'lık korunan veriyi indirdiği açıklandı.

Avustralya'da yayınlanan The Age gazetesi, Victoria Çocuk Mahkemesi, şu anda 17 yaşında olan adı açıklanmayan lise öğrencisinin geçen yıl Melbourne'deki evinden Apple'ın ana bilgisayarına girerek 90 gigabaytlık korunmuş veriyi bilgisayarına indirdiğini ve müşterilerin hesaplarına eriştiğini duyurdu.

AVUKATI DOĞRULADI

Gazeteye konuşan gencin avukatı müvekkilinin 16 yaşındayken 1 yıl boyunca birden fazla kez Apple'ın sistemine girdiğini belirtti.

Apple da bugün yaptığı açıklamada ekiplerinin 'izinsiz erişimi tespit ettiğini, durumu kontrol altına aldığını ve konuyu kanun güçlerine bildirdiğini' duyurdu.

Apple ayrıca olayda hiçbir kullanıcının özel verilerinin tehlike altında olmadığını da söyledi.

The Age'in aktardığına göre izinsiz erişimin tespitinin ardından ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Avustralya Federal Polisi uluslararası soruşturma başlattı.

Federal polis konunun yargıya taşınması nedeniyle yorum yapmaktan kaçındı.

SERİ NUMARALARI UYUŞTU

The Age polisin gencin evine geçen yıl baskın yaptığını ve bilgisayarında 'hacky hack hack' adını verdiği bir klasörün içinde hacklemeyle ilgili verileri bulduğunu belirtti

Gencin evine yapılan baskında ele geçirilen iki Apple dizüstü bilgisayarın seri numaralarının Apple'ın sistemine giren cihazlarınki ile uyuştuğu da vurgulandı.

Gencin suçlamayı kabul ettiği ve hükmün gelecek ay yapılacak duruşmada verileceği açıklandı.