16 yaşındaki çocuğu tacize maruz bırakan ve ağır yaralayan Aslan Karakaş halen yakalanamadı

Evlilik dayatmasını kabul etmediği akrabası Aslan Karakaş tarafından silahla öldürülmeye çalışılan 15 yaşındaki Emine Karakaş, halen yoğun bakımda. Aslan Karakaş ise yakalanamadı.17-04-2021 23:13

Diyarbakır'da evlilik dayatmasını kabul etmediği akrabası Aslan Karakaş tarafından öldürülmeye çalışılan 15 yaşındaki Emine Karakaş, tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde 16'sına girdi. 14 yaşından bu yana tehdit, taciz ve ısrarlı takibine maruz kalan Emine Karakaş, 4 Şubat'ta akrabası Aslan Karakaş tarafından ateşli silahla öldürülmek istendi. 

ZANLI KAÇAK 

Mezopotamya Ajansı'nda Eylem Akdağ'ın haberine göre, boyundan aşağısı felç olan Karakaş'ın Dicle Üniversitesi Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde hayati tehlikesi sürerken, zanlı Karakaş ise hala yakalanmadı. Her gün kızı için Bismil ilçesinden Diyarbakır merkeze gelen ve kimi zaman hastanenin camisinde kalan anne Nurcan Karakaş, yaşananlara isyan etti. “Kızım ölsün istemiyorum. Sadece adalet istiyorum” diyen anne Karakaş, failin bir an önce gözaltına alınmasını isterken, kadın haklarını koruma altına alınan İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine de tepki gösterdi. 

2 YIL TEHDİT VE TACİZ 

Henüz 14 yaşındayken kızının bu tehditlere maruz kaldığını belirten Karakaş, kızıyla birlikte yaşadıklarını şu şekilde anlattı: “Evli ve 7 çocuk babası Aslan Karakaş, kızımla evlenmek istediğini söylüyor ve sürekli onu tehdit ediyordu. Kızım henüz 14 yaşındaydı, okula gidiyordu, her seferinde onu reddetti fakat o tehditlerine devam etti. Kızım da O’nun yüzünden okulunu bıraktı. Bırakmadılar kızım okusun, hayatını mahvettiler. Balkona bile çıkamıyordu.” 

SADECE ASLAN KARAKAŞ DEĞİL...

Yaşananlardan dolayı kızı ile birlikte ilçeyi terk etmek isteyen Karakaş, “Fakat bu sefer de başka bir erkek baskısıyla karşı karşıya kaldım. Üvey oğullarım hem köyden gitmemize hem de faili şikayet etmemize izin vermedi. ‘Köyden çıkarsanız sizi öldürürüm’ diyorlardı. Köydeki herkesin bu yaşanılanlarda parmağı var” ifadesinde bulundu. 

DURUMU KRİTİK

Kızının yaklaşık iki buçuk aydır hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğünü belirten Karakaş, “Kızımın durumu kritik, boydan aşağısı felç. Şuanda da enfeksiyon kaptı ve durumu daha da kötü oldu. Kızımı o halde görünce perişan oluyorum. Cihaza bağlı yaşıyor. ‘Sakat kalacağım’ diye üzülüyor. Hayatımızı mahvettiler, kızım hastanede bende hastane köşelerinde perişan olduk" diye konuştu.