158 yıllık konakta yapılan değişiklikler tepki topladı

Kocaeli’deki Demirciler Konağı, rekonstrüksiyon çalışması sonrasında yapılan değişiklikler tepkilere neden oldu07-07-2019 17:12

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yıkıp yeniden inşa ettiği 158 yıllık Demirciler Konağı’ndaki kalem işlemesi motifler şaşkınlık yarattı. Sanat eserlerini yenileyen belediyenin, üstün körü çizildiği savunulan yeni motifleri eleştiri konusu oldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Dilovası Demirciler Mahallesi'ndeki Demirciler Konağı'nda rekonstrüksiyon çalışması yaptı.

YENİLEME ÇALIŞMASI ELEŞTİRİ KONUSU OLDU

Sözcü'den Uğur Enç'in haberine göre,  Osmanlı saray mimarisinde asırlardır etkili olan barok, ampir ve rokoko üslubunda pek çok eseri barındıran binada bu eserlerin yenileme çalışmaları eleştiri konusu oldu. Türünün nadir örneklerinden olan işlemeli bir gömme dolap, oda tavanları ve bina cephesinde göze çarpan değişiklikler tepki topladı.

KONAK ORİJİNAL HALİNDEN UZAKLAŞTIRILDI

Demirciler Konağı üç katlı. Yapının taban alanı yaklaşık 190 metrekare. Yapının zemin katı ahır, samanlık ve kiler olarak kullanılıyor, üst katlarda ise 4 oda ve 2 sofa bulunuyordu. 1851 yılında yapılmış olan konağın, rekonstrüksiyon çalışmaları sonrasında orijinal halinden bir hayli uzaklaştığı gözlendi.