14 programda özel yetenek sınavının kaldırılması kararı bir yıl ertelendi

YÖK, üniversiteye girişte 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılarak sadece merkezi yerleştirmeyle öğrenci alınması kararını bir yıl ertelediğini açıkladı. Yeni sistem 2021'de hayata geçirilecek.21-10-2019 09:34

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye girişte 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılarak sadece merkezi yerleştirmeyle öğrenci alınması kararını bir yıl ertelediğini açıkladı.

10 Ekim Perşembe günü toplanan Yükseköğretim Kurulu Genel Kurulu’nda, hem özel yetenek sınavı ile hem de merkezi yerleştirme ile öğrenci alan 14 programda, 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan (YKS) itibaren merkezi yerleştirme ile öğrenci almasına karar verilmişti.

2021'DE BAŞLATILACAK

Konuya ilişkin öğrencilerin ve öğrenci velilerinin, 2020 için hazırlıklarını geçen seneye göre yaptıkları gerekçesiyle söz konusu kararın gözden geçirilmesine yönelik görüş, öneri ve talepleri dikkate aldığını açıklayan YÖK, kararın uygulanmasının, bir yıl ertelenmek suretiyle 2021 yılından itibaren başlatılmasına karar verdi.

YÖK açıklamasında, “Bu vesile ile Yükseköğretim Kurulunun, eğitimde fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramlarına özel önem verdiğinin altını bir defa daha çizmek isteriz” ifadeleri kullanıldı.

Bu karara göre, 2020 YKS’de söz konusu 14 programı tercih edecek öğrenciler, eskiden olduğu gibi hem merkezi sınava hem de özel yetenek sınavına girecekler.

2021’den itibaren geçerli olacak sisteme göre, ilgili 14 bölüme girmek isteyen adaylar artık YKS’de sadece ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi’ne değil, ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi’ne de hazırlanacak.

Söz konusu 14 bölüm şöyle:

Çizgi Film (Animasyon), Grafik, Grafik Resimleme ve Baskı, Grafik Tasarım, Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Rekreasyon, Spor Bilimleri, Spor Yöneticiliği, Tekstil, Tekstil Geliştirme ve Pazarlama, Tekstil Tasarımı ve Tekstil ve Moda Tasarımı.