14 ilaç geri ödeme listesine alındı

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, 14 ilacı daha geri ödeme listesine alındığını ve bu ilaçlardan 9’unun yerli üretim olduğunu açıkladı.08-01-2021 12:29

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 4'ü kanser ilacı olan 14 ilacı geri ödeme listesine aldıklarını ve bu ilaçlardan 9’unun yerli üretim olduğunu duyurdu.

Bakan Selçuk, 30 Aralık 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliğine (SUT) ilişkin yeni düzenlemelerin Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web sitesinde yer aldığını belirtti.

Açıklamanın devamında Bakan Selçuk, “Sosyal Güvenlik Kurumumuzda bu eklemeyle birlikte bedeli ödenen yurtiçi ilaç sayısı 8 bin 545’e ulaştı” dedi.

'FETAL CERRAHİ İLE SPİNA BİFİDA ONARIMI GERİ ÖDEME KAPSAMINA ALDIK'

Bakan Selçuk, hamileliğin ilk ayında anne karnındaki bebeklerde oluşan ve halk arasında “ayrık omurga” hastalığı olarak bilinen, spina bifida tanılı bebeklere anne karnında müdahale edilerek bu hasarın giderilmesi amacı ile “fetal cerrahi ile spina bifida onarımı” işleminin de SGK tarafından geri ödeme kapsamına alındığını duyurdu.