12 Eylül karanlığına karşı ilk bayrak açanlardandı... Gazeteci-yazar Erbil Tuşalp yaşamını yitirdi

KOAH hastalığı nedeniyle İzmir Başkent Hastanesi’nin yoğun bakımında bir süredir tedavi gören gazeteci-yazar Erbil Tuşalp, 75 yaşında hayatını kaybetti.05-09-2020 15:27

12 Eylül karanlığına karşı ilk bayrak açanlardan olan gazeteci-yazar Erbil Tuşalp, hayatını kaybetti. Tuşalp, bir süredir yoğun bakımda tedavi görüyordu.

KOAH hastalığı nedeniyle İzmir Başkent Hastanesi’nin yoğun bakımında bir süredir tedavi gören gazeteci-yazar Erbil Tuşalp, 75 yaşında hayatını kaybetti.

ERBİL TUŞALP KİMDİR?

1974 yılında medyaya TRT’de haber kameramanı olarak giren Tuşalp, sonrasında ise Günaydın, Vatan, Dünya, Radikal, Posta ve Milliyet gazetelerinde çalıştı. Tuşalp ayrıca İSTA, ANKA Haber Ajansı, UBA Haber Ajansı ve ATV ve Show TV’de Olay, 32. Gün, Dünya Değişirken ve 40 Dakika programlarında çalıştı.

İHD’NİN KURUCULARI ARASINDA

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda (TGS) iki dönem Yönetim Kurulu üyeliği görevini üstlenen Tuşalp, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) de kurucuları arasında yer alıyor.

Ayrıca Tuşalp’in yazdığı birçok kitap da bulunuyor. O kitaplar şöyle:

Bin İnsan, Bin Tanık

Bin Belge

Eylül İmparatorluğu

Artık Demokrasi İsteyin

Ben Tarihim Bay Başkan

Paşa ile General

Önce Çocuklar Öldü

Evreninki mi Özalınki mi?

Çürüme

Plastik Papatya Kokusu

Şeriatı Beklerken

Demokrasi Sizin Neyinize

Şeriat A.Ş

Sen Sofi’nin Oğlusun

İslam Faşizmi

Bozkurtlar

Çete Parti Mafya

Aldanma

Kuklaturka

İslam İmparatorluğu

KARANLIĞA KARŞI İLK BAYRAK AÇANLARDAN…

Tuşalp, 12 Eylül faşist cuntasına karşı mücadele bayrağını ilk yükseltenler arasında da yer aldı. Tuşalp, karanlık dönemde bir grup aydının öncülüğünde hazırlanan ve binlerce aydının imzasıyla 15 Mayıs 1984 günü yayınlanan “Aydınlar Dilekçesi”ni hazırlayanlar arasındaydı.

Dilekçede,  Cunta Anayasası’nın, düşünce, örgütlenme ve basın özgürlüğü, yaşam hakkı, üniversite özerkliği, yargı kararı olmaksızın yurttaşların haklarının kısılması, tek yanlı işlemlerle suç oluşturulması başta olmak üzere insan haklarına getirdiği tüm kısıtlamalar kıyasıya eleştiriliyordu.

Tuşalp, Aydınlar Dilekçesi’nin yayınlanmasının ardından birçok aydınla birlikte yargılandı.