10. Zeynep Cemali Edebiyat Günü etkinlikleri başladı

Günışığı Kitaplığı’nın düzenlediği 10. Zeynep Cemali Edebiyat Günü etkinlikleri canlı yayınlanıyor.07-11-2020 13:45

İleri Haber

Günışığı Kitaplı’ğının düzenlediği 10. Zeynep Cemali Edebiyat Günü etkinlikleri, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle bu yıl internet üzerinden yapılıyor.

Bugün 10.15 itibarıyla Oya Baydar’ın açılış konuşmasıyla başlayan programda, birçok başlıkta etkinlikler düzenlenecek ve saat 16.25’te ise Zeynep Cemali Öykü Yarışması Ödül Töreni yapılacak.

Turhan Günay, Bahar Siber, Nazlı Berivan Ak, Sanem Sirer, Semih Gümüş, Ayla Duru Karadağ, Duygu Akın, Zeynep Özatalay, Sonja Matheson, Yaman Akdeniz, Gündüz Vassaf, Pınar Öğünç, Kamil Yılmaz, Kenan Kocatürk, Banu Ünal, Osman Okçu, Servet Düz, Ünal Koçak ve Richard Charkin’in konuşmacı olduğu etkinliklerde, Ödül Töreni Müren Beykan tarafından açıklanacak ve kapanış konuşması da Altan Erkekli tarafından yapılacak.

10. Zeynep Cemali Edebiyat Günü etkinlikleri programı:

Programı canlı izlemek için tıklayın.

ZEYNEP CEMALİ KİMDİR?

Çocuk edebiyatına ustalara yakışan bir derinlik kazandıran öykücü Zeynep Cemali, 1950’de İstanbul’da doğdu. Ortaokul ve lise yıllarından başlayarak, el sanatları, halı ve kilim ticareti yapan babasıyla birlikte Anadolu’yu dolaştı. Babasının sık sık yinelediği “yaşamak öğrenmektir” deyişi yaşamını büyük ölçüde yönlendirdi. Çocuk öyküleri 1991’den bu yana Kumbara (İş Bankası Yayınları), Türkiye Çocuk ve Buğday gibi dergilerde ve Almanya’da dağıtılan Vitamin Çocuk Gazetesi’nde yer aldı. Günışığı Kitaplığı tarafından 1999 yılında yayımlanan ilk kitabı Ben, Çınar Ağacı ve Pufböreği ve ertesi yıl çıkan Gül Sokağı’nın Dikenleri, onun güçlü bir öykü anlatıcısı olduğunu kanıtladı. Cemali, kendine özgü öyküsel dilini romanlarında da başarıyla geliştirmeyi sürdürdü Patenli Kız ve Ballı Çörek Kafeteryası gibi, öykülerle örülü romanlarının yanı sıra Çılgın Babam ve Öykü Öykü Gezen Kedi gibi öykü kitaplarıyla her yaştan okuyucuya ulaştı. Kasım 2009’da İstanbul’da yaşama veda eden Zeynep Cemali’nin, ardında bıraktığı son romanı Ankaralı, 2011 Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri Sanat Ödülü’ne değer görüldü.