10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü: Onlarca gazeteci cezaevinde, onlarcası işsiz...

Türkiye'de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde ne yazık ki işsizliğin, sansürün ve her türlü baskının kıskacındaki gazetecilerin kutlayacak bir şeyi yok!10-01-2021 10:34

İleri Haber

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. 

Peki gazeteciler, mesleklerini yapabilme koşullarının ortadan kaldırılmaya çalışıldığı, gazeteciliğin suç sayıldığı Türkiye'de gerçekten çalışabiliyor mu?

İşsizliğin, sansürün ve her türlü baskının kıskacındaki gazetecilerin kutlayacak bir şeyi ne yazık ki yok.

Öyle ki Türkiye'de en az 67 gazeteci cezaevinde, yüzlercesi adliye koridorlarında, binlercesi işsiz, çoğu da iktidar baskısıyla yüz yüze. 

Kapatılan televizyon kanalları ve gazeteler, karartılan ekranlar, ilan cezaları, basın kartı verilmeyen gazeteciler...

Türkiye, Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 2020 yılında 154’üncü sıraya kadar düşmüşken 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ‘bayram’ olarak kutlanmıyor artık!

Oysa bundan tam 60 yıl önce gazeteciler, gazete patronlarına karşı haklarını kazanmak için direnerek bir ‘zafer’ kazanmıştı.

DAYANIŞMA VE MÜCADELE ÖRNEĞİ

10 Ocak büyük bir dayanışmanın ve mücadele örneğinin sergilendiği tarihtir. 4 Ocak 1961’de basın çalışanlarına bazı haklar ve yasal güvence sağlayan 212 sayılı Basın Kanunu kabul edildi ve 10 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu tarih o nedenle 1961-1971 arasında “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandı.

1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine adı “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirildi. Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu.

DOKUZ PATRON OLAYI VE AÇILAN İSYAN BAYRAĞI

Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete; Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah’ın patronları, 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia ederek bir ortak bildiriye imza attı ve gazetelerini 3 gün kapatma kararı aldı. “Dokuz Patron Olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine İstanbul Gazeteciler Sendikası gazetelerin yayımlanmadığı üç gün boyunca “Basın” isimli bir gazete çıkarmayı kararlaştırdı.

PATRONLARA KARŞI ZAFER

Gazetenin Yazı İşleri Müdürlüğünü Abdi İpekçi, Mesul Müdürlüğünü Semih Tuğrul, Teknik Müşavirliği görevini ise Murat Kayahanlı yürüttü. Basın gazetesi, 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sürecinde düzenli olarak yayınlandı. Gazete “Daima halkın hizmetindeyiz” manşetiyle okuyucuyla buluştu. Bu olayla patronların eylemi kırılırken, 212 sayılı düzenleme kabul edilerek Milli Birlik Komitesi tarafından da onaylandı.

GAZETECİ VE MEDYA ÇALIŞANI CEZAEVİNDE

Türkiye’deki gazeteciler, 10 Ocak 2021 gününe de cezaevinde onlarca meslektaşı varken girdi. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) 7 Ocak'ta güncellediği listeye göre cezaevinde 67 gazeteci ve medya çalışanı bulunuyor.