10 kişi, 2 şirket ve 1 vakfa ait mal varlıkları donduruldu

10 kişi, 2 şirket ve 1 vakfa ait mal varlıkları donduruldu

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 'terör örgütlerine finansman sağladıkları' iddia edilen 13 kişi ve kurumun mal varlıkları donduruldu.

Resmi Gazete'de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın imzasıyla yayınlanan karara göre; 10 kişi, 2 şirket ve 1 vakfa ait mal varlıkları, terör örgütlerine finansman sağladıkları iddiasıyla donduruldu.

“6415 sayılı Kanun’un 7’nci maddesinin 3’üncü fıkrası uyarınca, aynı Kanun’un 3’üncü ve 4’üncü maddesi kapsamına giren fiilleri gerçekleştirdikleri hususunda makul sebeplerin varlığına istinaden ekli listelerde adı geçen kişi, kuruluş ve organizasyonların Türkiye’de bulunan malvarlıklarının dondurulması kararlaştırılmıştır” denilen karara göre, mal varlığı dondurulan kişiler ve kuruluşlar şöyle:

“Adnan Kaya, Buket Ülgen, Doğan Doğan, Fırat Özgür, Seyfi Tomar, İlhan Ulutaş, Şafak Erdemir, Hasan Alshaban, Farrukh Furkatovitch Fayzimatov, Marwan M. Salih Salih (Polat Devecioğlu), Al Alamia Gıda İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Kuyumculuk, Redin Danışmanlık İç ve Dış Ticaret, Anadolu Kültür Vakfı.”

BirGün’ün haberine göre; listede yer alan Anadolu Kültür Vakfı'nın, Osman Kavala'nın kurucusu olduğu vakıfla yalnızca isim benzerliği taşıdığı öğrenildi. Akademisyen Yaman Akdeniz, "Resmi Gazete’de ismi geçen ve malvarlığı dondurulan, merkezi Toronto’da bulunan Anadolu Kültür Vakfı’dır. İsim benzerliği dışında aralarında bir bağlantı yoktur" dedi.

Kararda; Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre ilgili Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz edilebileceği belirtilirken hükümlerin Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütüleceği ifade edildi.