10 Ekim Katliamı planlayıcısının imam hatip öğretmeniyle konuşmaları çıktı

10 Ekim Ankara Katliamı'nın firari sanıklarından Edremit Türe ile imam hatip lisesi öğretmeninin konuşma kayıtları ortaya çıktı.30-11-2017 11:18

10 Ekim Ankara Katliamı’nın firari sanığı Edremit Türe’nin imam hatip lisesi öğretmeniyle samimiyetini gösteren sohbetleri ortaya çıktı. Aynı zamanda Edremit Türe’nin oğlu Hasan Tayyib Türe’nin öğretmeni olan Sadi Dinçkan'ın Konya’da hala görevi başında olduğu öğrenildi.
 
Mezopotamya Ajansı'ndan Barış Boyraz'ın aktardığına göre; Suriye’de yaralanıp tedavi için Kırıkkale’ye gelen Türe ve Dinçkan arasında 14 Haziran 2012 saat 11.38’de geçen konuşma şöyle:
 
‘ÇOK SAĞOL MÜCAHİT ABİMİZ HOŞGELDİNİZ BELDEMİZE’
 
Sadi Dinçkan: Allah razı olsun Edremit abi çok sağol mücahit abimiz, hoş geldiniz beldemize şeref verdiniz abi Allah razı olsun.
 
Edremit Türe: Sadi hocam hakkını helal et.
 
Sadi Dinçkan: Buzlar gibi helal olsun hocam Allah razı olsun sen hakkını helal et yani bizim ne hakkımız olabilir.
 
Edremit Türe: Nasılsınız iyi misiniz?
 
Sadi Dinçkan: Elhamdülillah sizler farzı kifaye (Müslümanların bir kısmı tarafından yapılınca, diğerlerinin sorumluluktan kurtulduğu farz), yani belki farzı ayn (Her Müslümanın bizzat kendisinin yapması gereken farz) olabilirsiniz tartışmaya girmiyorum; ama en azından sizin gibi abilerimiz bizim gibi insanların Allah katında biraz daha mazur olmalarına sebebiyet verir diye düşünüyoruz yani.
 
Edremit Türe: Ya Sadi hocam siz nasıl konuşuyorsunuz öyle. Sizin ilminiz ile, biz yürüyoruz yani sizin ilminiz ile.
 
Sadi Dinçkan: Estağfurullah olur mu? 
 
Edremit Türe: Sizin o ilminiz bize yol gösteriyor bizim silah bir işe yaramaz.
 
'RAHMET ELİ DERNEĞİ’NDE SOHBETİMİZ VAR'
 
Sadi Dinçkan: Tamam o zaman siz şey yapın Allah’tan acil şifalar dileyelim, sizin için inşallah yani siz işlerinize devam edin, ben şey yapayım yani ben gelebilirsem gelmeye çalışayım (Evine gitmekten bahsediyor). Bizim akşam da dernekte sohbetimiz var Rahmet Eli Derneği’nde.
 
Edremit Türe: Ben geleyim mi derneğe?
 
Sadi Dinçkan: Hayır gerek yok ne yapacaksın.
 
Edremit Türe: (Gülüyor)

Sadi Dinçkan: Başım gözüm üstüne ama yani gerek yok sen hastasın şimdi oraya da gelsen zaten biz perşembe günleri farklı oluyoruz, salı akşamı olsa daha hoş olurdu. Hani salı akşamı bizim tefsir dersi, perşembe biraz daha halka açık tasavvuf ağırlıklı daha böyle basit bir şeyimiz oluyor ona göre de gelen arkadaşlarımız farklı oluyor.
 
Edremit Türe: Görüşürüz inşallah bir emriniz var mı? Bir isteğiniz var mı?
 
Sadi Dinçkan: Estağfurullah abi estağfurullah abi, senden dua istiyoruz ne maddi ne manevi...
 
Edremit Türe: Rabbim yar ve yardımcınız olsun.
 
Sadi Dinçkan: Allah razı olsun abi siz şu anda Kırıkkale’desiniz değil mi birkaç gün daha?

Edremit Türe: Birkaç gün daha Kırıkkale’deyim, herhalde bir yirmi gün, ameliyat olacağım ve gideceğim.
 
Sadi Dinçkan: Ameliyat olmadınız henüz abi?
 
Edremit Türe: Olmadım işte olacağım gideceğim.
 
Sadi Dinçkan: Tamam ameliyatınız inşallah rahatsız edici ciddi boyutlarda değildir.
 
'ALLAH KILICIN SAPINI TUTMAYI NASİP ETSİN'
 
Edremit Türe: Sizin ilminizi güzelleştirsin ve Allah size kılıcın sapını tutmayı nasip etsin inşallah.
 
Sadi Dinçkan: Aamin amin abi inşallah cennet zaten onların gölgesi altında abi inşallah o gölgede de gölgelenmiş nefesi ile şu anda müşerref oldum biz de onunla yetiniyoruz abi inşallah.
 
Edremit Türe: Yo yo yo yo biz sizin ilminiz ile yürüyoruz bakın bunu öncelikle…
 
Sadi Dinçkan: Estağfurullah olur mu? Abi Allah razı olsun sizden abi, inşallah peki abi, hürmetler abi, saygılar abi, ellerinizden öpüyorum. Rabbim yar ve yardımcınız olsun, rabbim şifalar eylesin duaya devam ediyoruz. İnşallah görüşürüz abi selamün aleyküm abi, Allah razı olsun abi.
 
Edremit Türe: Hürmetler ediyorum selamün aleyküm, amin, aleyküm selam Allaha emanet ol.
 
Sadi Dinçkan: Sağolun abi.
 
POLİS DEĞERLENDİRMESİ

Emniyetin, ses kaydının sonunda Edremit Türe’nin yapılanmanın silahlı kanadında faaliyet yürüttüğünü, Sadi Dinçkan’ın ise silahlı kanat dışında faaliyetlerde bulunduğu notunu düştüğü kaydedildi.

Aynı notun devamında, “Sadi’nin yapılanmayı deşifre etmemek için Edremit’in Rahmet Eli Derneği’ndeki halka açık sohbetlere gelmesini istemediği, kendi aralarında yapacakları bir başka sohbete katılmasının daha iyi olacağını söylediği değerlendirilmektedir” ifadelerine yer veriliyor.
 
‘KONYA’DA ÖĞRETMENLİK YAPMAYA DEVAM EDİYORUM’
 
Belgeleri ve suçlamaları sormak için ulaşılan Sadi Dinçkan ise, kendisini şöyle savunmaya çalıştı: “Ben şuan Konya’da İmam Hatip Lisesi’nde görevime devam ediyorum. 4 yıl önce buraya geldim. 18 yıl Kırıkkale’de görev yaptım. Edremit Türe’nin oğlu Hasan Tayyib Türe benim öğrencimdi. Edremit ile öğrenci velisi olduğundan dolayı görüşüyordum. Edremit Türe dediğimiz adamın şeyi çok karışık. Tayyib Türe’den öğrendiğim kadarı ile çok karışık. Hasan Tayyib bana babası hakkında bilgi verdi, ‘babam şöyle Müslüman, böyle Müslümanlara yardım ediyor’ dedi. Bende ooo maşallah, baban ne kadar mücahit bir insanmış şöyle böyle demiş olabilirim.” 
 
Dinçkan, yaptıkları faaliyetlerin de bir imam hatip lisesi öğretmeni için normal olduğunu söyleyerek, “Biz derneklerde, vakıf, STK’larda bu sohbetleri yapıyoruz” dedi. Dinçkan, Türe’nin de sohbetlere katıldığı belirtilen Rahmet Eli Derneği başkanının da Doğan G. isimli bir emekli astsubay olduğunu söyledi.
 
Önce Türe’yi tanıdığını reddeden Dinçkan, daha sonra şunları söyledi: “Edremit Türe’yi Kırıkkale’de imam hatipteki tüm öğretmenler tanır, onu Kırıkkale’de bilmeyen tanımayan yoktur. Kırıkkale’deki bütün esnaflar tanır. Hasan’a sordum ‘Babam emekli polis memuru’ dedi. Daha sonra Edremit Türe’nin yanlış bir takım hareketlerin içerisine girdiğini, mesela yurt dışında bulunduğu yanlış oluşumların içerisinde bulunduğunu duyduk. Zaten o haber geldikten sonra Kırıkkale’de varlığı yok, belki çarşı pazarda görmüş olabilirim çok net bilmiyorum.” 
 
Dinçkan, şimdiye kadar olaylarla ilgili hakkında herhangi bir soruşturma açılmadığını da sözlerine ekledi.