10 Ekim Katliamı davasında yeni gelişme: Cezalar onandı

Türkiye'nin en kanlı katliamı olan 10 Ekim Ankara Katliamı'na ilişkin yürütülen davada 9 sanığa verilen 101'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 9 sanığa da örgüt üyeliğinden değişik yıllarda verilen hapis cezaları onandı.14-10-2020 11:12

Ankara Tren Garı'nda 5 yıl önce 10 Ekim'de, IŞİD'li cihatçılar tarafından gerçekleştirilen ve 103 yurttaşın hayatını kaybettiği Türkiye'nin en kanlı saldırısına ilişkin yürütülen davada 9 sanığa verilen 101'er kez ağırlaştırılmış müebbet, 9 sanığa da örgüt üyeliğinden değişik yıllarda verilen hapis cezaları İstinaf Mahkemesi tarafından onandı.

Saldırının ardından Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından iki yıl önce verilen kararla yakalanabilen 19 sanığın dokuzuna “Anayasal düzeni ihlal” suçundan birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme aynı sanıkları 101’er kez de “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Tüm sanıklar ayrıca 390 kişiyi öldürmeye teşebbüsten çeşitli hapis cezaları aldı.

Bu kararın yetersiz olduğunu ve soruşturmanın genişletilmesi gerektiğini dile getiren 10 Ekim mağdurları, karara itiraz etti. Yaklaşık iki yıl sonra verilen ve yalnızca yedi sayfadan oluşan kararda, tüm itirazlar reddedildi. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21’nci Ceza Dairesi tarafından verilen kararda, “Mahkemenin hukuka uygun, yasal ve yeterli olarak açıklanan gerekçesine göre, verilen hükümde bir isabetsizlik bulunmadığı” ifade edildi.