10 Ekim Katliamı davası: AKP üyesiyim diyen sanık IŞİD'in infaz görüntülerinde

10 Ekim Katliamının 8’inci tur duruşması bugün görüldü.04-04-2018 20:25

IŞİD tarafından düzenlenen ve 103 kişinin yaşamını yitirdiği 10 Ekim Ankara Katliamı davasının 8’inci tur duruşması görüldü. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma bugün ve yarın devam edecek. Duruşmada, 19’u tutuklu 36 sanık yargılanmasına devam edildi.

Duruşma, Mahkeme Başkanı Selfet Giray’ın dava dosyasına eklenen kimi belgeleri okuması ile başladı. Ardından müşteki vekillerinin beyanına geçildi.

Avukat Tonguç Cankurt, Kilis Ağır Ceza Mahkemesi’nce gönderilen dosyada IŞİD’in “Türkiye sorumlusu” olarak bilinen İlhami Balı’nın telefon görüşmelerinin kayıtlarının bulunduğunu belirterek, “Balı’nın tape kayıtlarından Temmuz 2015’ten Eylül 2015’e kadar sınır geçişlerini organize ettiği anlaşılıyor” dedi.

ASKER BALI'YA 'ŞIHIM' DİYOR

Cankurt, Balı’nın asker Sefer Taş’ın ölümüyle ilgili yaptığı görüşmeyi de paylaşarak “Askerlerin bir IŞİD'ciyi dövmesi üzerine Balı, elindeki asker Sefer Taş'ı öldürmekle tehdit ediyor. Bunun üzerine görüşmeyi yapan asker Balı’dan özür diliyor” dedi. Cankurt, Balı'nın askerin ve emniyetin bir telefon uzağında olduğunun altını çizerek “Bu görüşmeleri yapan asker, komutanı, kamu görevlisi kim? Doğrudan emniyetle irtibat içinde, bazen askerlerle görüşüyor. Balı, askere ‘Buralardan bir isteğin var mı?’ diye soruyor. Asker Balı’ya ‘Şıhım’ diye hitap ediyor. Asker ile Balı birbirlerinin numaralarını alıyorlar” dedi.

'AKP ÜYESİYİM' DİYEN SANIK IŞİD'İN İNFAZ GÖRÜNTÜLERİNDE

Avukat Gülşah Kaya mahkeme heyetine sanıklarla ilgili bazı bilgilendirmelerde bulundu.

Kaya, sanıklardan Resul Demir’le ilgili belgeler hakkında Demir’in diğer sanıklarla örgütsel nitelikte ders verilmesi için yaptığı yazışmalar olduğunu söyleyerek, diğer sanıklarla ilgili delil niteliğindeki fotoğrafları mahkeme heyetine açıkladı.

Kaya’nın gösterdiği fotoğraflar ve videolardan birinde de “AKP Bingöl gençlik kolları üyesiyim” diyen sanık Mehmedin Baraç’ın IŞİD’in infaz etme görüntüleri yer alıyordu.

Mahkeme heyeti müdafi avukatların değerlendirmelerinin ardından mahkemeyi yarına erteledi.

DURUŞMA ÖNCESİ AÇIKLAMA

Duruşma öncesi katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ve katliamdan yaralı kurutulan yurttaşlar  Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamayı kapatılan 10 Ekim Derneği yöneticilerinden İhsan Seylan okudu.

‘KAMU SORUMLULARI HESAP VERSİN’

Seyhan taleplerini şöyle sıralaladı:

"10 Ekim Davasının ve bu davanın benzerleri olan Suruç, Antep, Diyarbakır, İstanbul gibi davaların sadece tetikçilerinin değil başta kamusal sorumluluğunu yerine getirmeyen kamu görevlileri olmak üzere tüm sorumluların yargılanarak adil bir şekilde tamamlanmasını talep ediyoruz. 

O gün o alanda katliamcıların binlerce kilometreden gelmesine göz yuman, katliam anında gerekli sağlık desteğini sundurmayan, ambulans göndermeyen, gelen ambulansı bekleten, bir nefesin can kurtardığı yerde biber gazı sıkıp ilk yardım ve müdahaleyi engelleyen ve diğer tüm kamusal sorumluları bu katliamdaki ihmal ve kasıtları nedeniyle hesap vermelidir. 

Ankara Garı önündeki meydan adının ‘10 Ekim Emek Barış ve Demokrasi’ meydanı olarak değiştirilmesi ve bu meydanda ‘10 Ekim gününün’ taleplerine uyumlu bir anıtın yapılmasını talep ediyoruz. Bu konuda 10 Ekim günü sorumluluğunu yerine getirmeyen kamusal sorumlular, buraya adına uygun bir anıtın yapılmasını da engellemektedir. 

10 Ekim yaralıları ile kamuoyunun dayanışmasını ve bu yaraların hepimizin yarası olduğunu belirtmek istiyoruz. Emek, Barış ve Demokrasi için bedenlerini siper ederek bedel ödeyenleri asla yalnız bırakmamalıyız. İllerimizde bulunan 10 Ekim Ailelerinin manevi yoldaşlıkta yalnız kalmadıklarını görmek istiyoruz.”