10 Ekim Derneği: Davutoğlu açıkla, 7 Haziran-1 Kasım arasında biz neden ve nasıl öldürüldük?

10 Ekim Derneği, Ahmet Davutoğlu'nun "Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz" açıklamaları üzerine "Davutoğlu açıkla, 7 Haziran-1 Kasım arasında biz neden ve nasıl öldürüldük?" diye sorulan bir basın açıklaması düzenledi.26-08-2019 13:26

İleri Haber - Ankara

10 Ekim Derneği, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun "Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. Türkiye tarihi yazıldığında en kritik dönemlerden, birkaç aydan biri 7 Haziran - 1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır" açıklaması üzerine; o dönemdeki katliamlarda yakınlarını kaybedenler ve yaralananlar olarak Ankara 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği'nde bir basın açıklaması düzenledi.

"Davutoğlu açıkla, 7 Haziran-1 Kasım arasında biz neden ve nasıl öldürüldük?" diye sorulan basın açıklamasının tamamı şu şekilde:

"2014-2016 yılları arasında başbakanlık görevi yürüten ve şu sıralarda partisinden ayrı bir siyasi çalışma yürüten Ahmet Davutoğlu 'nun geçtiğimiz günlerdeki açıklamaları gündeme oturmuştur. Ahmet Davutoğlu Türkiye'nin en karanlık dönemlerinden biri olan AKP'nin tek başına iktidarı ilk kez kaybettiği  7 Haziran 2015 seçimleri ile yeniden seçime girilen 1 Kasım 2015 tarihleri arasındaki sürece ilişkin önemli bir açıklamada bulunmuştur. Davutoğlu 'Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok kişi, insan yüzüne çıkamaz.

Neden mi? Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olacaktır." diyerek bu karanlık süreçteki kendisinin de önemli bir parçası olduğu iktidarın "karanlık" işlerine ve ilişkilerine işaret etmiştir.

Ahmet Davutoğlu'nun hafızalarımızı yoklamamızı istediği dönem bizler ve bizim gibi bu dönemde yüreğine ateş düşmüş, ocağı sönmüş, biriciğini, canını, yavrusunu, annesini babasını, eşini dostunu akrabasını sevgilisini yoldaşını yitirmiş, sağlığından,evinden yurdundan edilmiş, sakat kalmış,hayatının en büyük travmasını yaşamış binlerce insanın ve toplumun hafızasında ilk günkü gibi taptaze durmaktadır.

‌Bu dönemde 5 Haziran Amed Katliamı, Suruç Katliamı, Ceylanpınar'da iki polisin şaibeli bir şekilde öldürülmesi, Çözüm Süreci'nin bitirilmesi, 10 Ekim Barış mitingine yönelik Ankara Gar Katliamı ve daha birçok kıyım ve toplumsal travma yaşanmış, 1000 e yakın insan en kutsal insan hakkı olan yaşam hakkını yitirmiş,  yüzlerce insan sağlığını kaybetmiş, toplumun tüm kesimleri ciddi bir toplumsal travmanın etkileriyle başetmek zorunda bırakılmıştır. 

Biz, yakınlarını IŞİD bombaları ile kaybedenler 7 Haziran-1Kasım arasındaki dönemde neler yaşandığını çok iyi biliyoruz. Katillerimizi tanıyoruz. Biz bu süreçte neler yaşandığını sormuyoruz. Nasıl yaşandığını soruyoruz. 

'ÜLKEMİZ İKTİDAR DÖNEMİNİZDE TARİHİN EN KANLI CİHATÇI ÇETESİNİN GEÇİŞ YOLU HALİNE GETİRİLDİ'

Buradan Davutoğlu'na ve içinden çıktığı siyasi iktidara sesleniyoruz: 

Ülkemiz sizin iktidar döneminizde tarihin en kanlı cihatçı çetesinin geçiş yolu haline getirilmiş, IŞİD militanlarının ellerini kollarını sallayarak dolaşabildigi, hatta bazı bölgelerde kimlik kontrolü yaptığı, istediği gibi örgütlenebildiği, yargı süreçlerinden kolaylıkla sıyrılabildiği konforlu bir alana dönüştürülmüştür. Dışişleri bakanlığınız döneminde "öfkeli gençler" dediğiniz IŞİD çetecileri öfkesini her nedense Türkiye'nin muhalif kesimlerine kusmuş, yaptığı kıyımlar sizin tabirinizle "oylarınızı arttırarak" partinizin 1 Kasım'da yeniden tek başına iktidar olmasına büyük katkıda bulunmuştur.

Bu katliamların ve saldırıların araştırılması için mecliste verilen önergeler iktidarınız döneminde reddedilmiş, yargı süreçleri etkin bir  şekilde yürütülmeyerek yeni katliamlara yol açılmıştır. 

Davutoğlu'na soruyoruz 1 Kasım seçimleri öncesinde yaptığınız Van mitinginde 'Ak Parti iktidardan indirilirse sokaklarda terör çeteleri dolaşacak' cümlenizdeki terör çeteleri bizi Amed'de Suruç'ta Ankara da öldüren çeteler midir? 

İlk günden baştan savma yürütülen Suruç katliamı davasındaki canlı bombanın kardeşi 80 gün sonra Ankara nın göbeğinde kendini patlatarak 103 kişiyi sizin iktidarınız döneminde katledebilmiştir.

'KAMERALAR KARŞISINDA İMA ETTİKLERİNİZİ MAHKEME SALONLARINDA AÇIKÇA SÖYLEMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?'

Öyleyse soruyoruz; başbakanlığıniz sırasında Amed, Suruç ve Onekim davalarına iktidar tarafından müdahalede bulunulmuş mudur?

Bugün Amed , Suruç ve Onekim davaları sürmektedir. Sayın Ahmet Davutoğlu halkına karşı sorumluluk duyan bir siyasetçi gibi davranıp bu davalara gelerek bildiklerinizi anlatmayı, kameralar karşısında ima ettiğiniz gerçekleri mahkeme salonlarında da açıkça ifade etmeyi düşünüyor musunuz? Yoksa bildiklerinizi AKP ile girdiğiniz mücadelede bir koz olarak kullanmayı mı plalnliyorsunuz? 

Bugün aynı dakikalarda Amed, Ankara ve İstanbul'da kanları birbirine karışmış, acıları içiçe geçmiş, ortak yaraları hala kanamaya devam eden aileler olarak kaybettiğimiz canların yarım kalan nefeslerini ciğerlerimize doldurarak gür bir sesle soruyoruz

Davutoğlu açıkla 7 Haziran-1 Kasım arasında biz neden ve nasıl öldürüldük?"