1 Mayıs eyleminde gözaltına alınan üniversitelinin koronavirüs testi pozitif çıktı, polis kendisine bildirmedi

1 Mayıs'ta gözaltına alınan üniversitelilerden Şilan Delipalta'nın sağlık kontrolü sırasında yapılan COVID-19 testi pozitif çıktığı halde, polis bu durumu kendisine bildirmedi ve Delipalta'yı diğer üniversitelilerle birlikte gece boyu nezarethanede tuttu.03-05-2021 18:07

Taksim’e yürümek isterken polisin saldırısında gözaltına alınan üniversite öğrencisi Şilan Delipalta’nın sağlık kontrolünde yapılan koronavirüs testi pozitif çıktığı halde, polis bu durumu kendisine bildirmedi ve Delipalta’yı diğer üniversitelilerle birlikte gece boyu nezarethanede tuttu.

Sendika.org’da yer alan habere göre, PCR test sonucu belgesinde Delipalta’nın COVID pozitif olduğunun 1 Mayıs gecesi saat 23.26’da tespit edildiği görülüyor. Ancak polis test sonucunu gizleyerek Delipalta’yı üç üniversiteli kadın ile birlikte nezarethanede tuttu.

1 Mayıs’ta gözaltına alınan 21 üniversiteliden 13’ü aynı gün içinde serbest bırakılırken, savcı Şilan Delipalta’nın da aralarında bulunduğu 8 üniversitelinin ifadesinin ertesi gün mevcutlu alınması istedi. Bunun üzerine rutin gözaltı işlemi uygulanan üniversiteliler sağlık kontrolü için Bayrampaşa Devlet Hastanesi’ne götürüldü ve burada PCR testi yapıldı. Hastanede saat 18.01’de sürüntü örneği saat 21.40’ta Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi laboratuvarına ulaştı. Test sonucunun pozitif olduğu saat 23.26’da  öğrenilmiş olsa da Delipalta gece boyu nezarethanede yanında 3 kadınla birlikte tutuldu.

Test sonucu belli olmadan hemen önce içeride kamerasız alanda üniversiteli kadınlara şiddet uygulayan polis, bu keyfi cezalandırmayı test sonucunu bildirmeyip gözaltındakileri aynı nezarethaneye alarak sürdürdü.

23.20 Kadınlara kamerasız alanda şiddet uygulanıyor.

23.25 Üst araması yapılıyor.

23.26 PCR testi sonucu geliyor.

23.30 Üniversiteli kadınlar test sonucu dikkate alınmadan birlikte nezarethaneye alınıyor.