1 Mayıs: Behice Boran 110 yaşında!

Türkiye'nin ilk kadın parti genel başkanı olan TİP’in tarihsel önderi Behice Boran'ı, işçi sınıfımızın 'Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs’ta, 110. yaşında saygıyla anıyoruz…01-05-2020 11:46

İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) tarihsel önderi Behice Boran 110. yaşında. Yaşamı boyunca sosyalizm mücadelesini davası olarak benimseyen, eşitlik ve özgürlük kavgasına büyük bir inançla sahip çıkarak bunun gereklerini yerine getiren Boran, TİP Genel Başkanı, sosyalist bir kadın, milletvekili, bilim insanı ve barış savunucusu olarak hatırlanıyor.

Devrimi başarmanın zorunlu olduğunu yaşamı boyunca vurgulayan, umudun işçi sınıfında, işçilerin, emekçilerin partisi Türkiye İşçi Partisi'nde olduğunu savunan Boran, sermaye sınıfına ve onun temsilcilerine karşı sosyalist iktidar mücadelesi verilmesinin, her hal ve şartta sosyalistlerin görevi olduğunu her zaman dile getirdi.

Boran, sermaye ile hesaplaşıp, siyasi iktidarı hedefe koyacak olan, işçi sınıfının çıkarlarını savunan bir partinin önemine hep vurgu yaptı.

1 MAYIS VE BEHİCE BORAN

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs, Boran için doğum günü olmasının yanında yaşamında her zaman önemli izler bıraktı.

İstanbul’da sokağa çıkma yasağı ilan edilen 1979 yılı 1 Mayısıyla ilgili Boran şunları söylüyor:

 “Önce 1 Mayıs yasaklandı. Sonra sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Aklın alamayacağı bir  terör havası estirilmek isteniyor. Niçin ?

İşçi ve emekçilerin, silahsız ve saldırısız yapmaya hazırlandığı ve geçmişte yaptığı kutlama törenlerini önlemek için.

Hükümetin sıkıyönetim aracılığı ile yürüttüğü anti demokratik baskı politikasını, anayasanın emanet edildiği yurttaşlardan biri olarak  protesto ediyorum. Bu protestomu dile getirmek için sokağa çıkıyorum…”

Behice Boran 69 yaşında sokağa çıkma yasağını delerek Merter’den Taksime uzanan uzun yürüyüşte partili arkadaşlarıyla birlikte en ön saflarda yerini aldı.

Sokağa çıkanların üzerine dipçiklerle saldırıldı. Sıkıyönetim mahkemelerinde davalar açıldı. Behice Boran tutuklandı. Davutpaşa Cezaevinde 21 gün tutuldu…

BEHİCE BORAN KİMDİR?

1948 yılında sosyalist kimliği nedeniyle Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'ndeki görevinden uzaklaştırıldı.

1950 yılında Türk Barışseverler Cemiyeti kurucu üyeleri arasında yer aldı ve cemiyetin başkanı oldu. Kore'ye asker gönderilmesine karşı çıkan bir telgrafı Meclis’e göndermesi ve aynı konuyla ilgili bildiri dağıtması nedeniyle bir grup arkadaşı ile birlikte tutuklandı.

15 ay hapis cezasına çarptırıldı. 1953'de tekrar tutuklandı, 1954'de tahliye oldu. 1962 yılında TİP’e katılan Boran, 1965 seçimlerinde Urfa milletvekili olarak Meclis'e girdi.

1970 yılında TİP’in Genel Başkanı oldu. 12 Mart faşist cuntası tarafından 15 yıl hapis cezasına mahkum oldu. 12 Mart sürecinde kapatılan TİP’i, yoldaşlarıyla birlikte 1975'te yeniden kurarak Genel Başkan oldu.

12 Eylül darbesiyle TİP yeniden kapatıldı, Behice Boran da kısa bir gözaltından sonra yurt dışına çıktı.

Haziran 1981'de “yurda dön” çağrısına uymadığı gerekçesiyle Türk vatandaşlığından çıkarıldı. 10 Ekim 1987’de Brüksel’de hayatını kaybeden Boran, 77 yaşındaydı…