Yeşil Artvin Derneği'nden Anayasa Mahkemesine Cerattepe başvurusu

Yeşil Artvin Derneği, Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiinde ‘madencilik yapılabilir’ yönünde Danıştay’ın onayladığı yerel mahkeme kararını, adil yargılama yapılmadığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine taşıdı.25-08-2017 12:27

Artvin’in yok oluş ve insansızlaştırma projesi olan “Cerattepe’de madencilik yapılabilir” kararına karşı Yeşil Artvin Derneği, adil yargılama yapılmadığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Yeşil Artvin Derneği Avukatı Bedrettin Kalın, Cerattepe mevkiinde madencilik faaliyetleri için ÇED olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan Türkiye’nin en büyük çevre davasında, Rize İdare Mahkemesinin, 'madencilik yapılabilir' yönündeki kararının Danıştay tarafından onanmasının ardından hukuksal mücadeleyi sürdürmek için Anayasa Mahkemesine başvurduklarını açıkladı.

Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun da destekleriyle davayı Anayasa Mahkemesine taşıdıklarını belirten Kalın “Kaboğlu hocamızın hukuksal gerekçelerin yazılması kısmında çok önemli katkıları oldu. Yeşil Artvin Derneği adına 708 kişinin müdahilliğiyle yasal sürecin son günü olan 23 Ağustos’ta Anayasa Mahkemesine başvurduk” dedi.

‘BİZ ADALET ARIYORUZ’

DHA'nın aktardığına göre; Kalın, Anayasa Mahkemesine doğrudan ÇED iptali için başvuruda bulunulamadığını ama adil yargılanma hakkının ihlal edildiğinden hareketle başvuru yaptıklarını belirterek “Biz adalet arıyoruz. Adalet elbet bir gün bir yerde tecelli edecektir” diye konuştu.

Kalın, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine de başvurabilmek için öncelikle ulusal yargı yollarının tüketilmesi gerektiğini ve Anayasa Mahkemesinin de bu ulusal hukuk yollarından biri olduğunu da sözlerine ekledi.