'Yavuz kayyum' ev sahibini bastırdı: Gece yarısı Roboski Anıtı söküldü

Diyarbakır’da Kayapınar Belediye atanan kayyum, gece yarısı Dicle Kent Bulvarı üzerinde bulunan Roboski Anıtı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin önünde bulunan insan başlı aslan heykellerini hiçbir açıklama yapmaksızın kaldırdı.08-01-2017 14:45

Diyarbakır’da Kayapınar Belediye atanan kayyum, gece yarısı Dicle Kent Bulvarı üzerinde bulunan Roboski Anıtı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin önünde bulunan insan başlı aslan heykellerini hiçbir açıklama yapmaksızın kaldırdı.

29 Aralık 2012 tarihinde, Şırnak Roboski’de 34 yurttaşın bombalarla can verdiği katliamı simgeleyen anıt, kayyum atanan Kayapınar Belediyesi tarafından kaldırıldı. Kayapınar Belediye Meclisi’nin 2013 Ağustos ayı toplantısında alınan karar Dicle Kent Bulvarı üzerindeki bir parka yapılan Roboski Anıtı, gece yarısı polisler tarafından sökülürken, konuyla ilgili Kayapınar Belediyesi’nden herhangi bir açıklama yapılmadı. Roboski Anıtı ortasında anne ve çevresinde bombaları simgeleyen figürlerden oluşuyordu.

Roboski Anıtı ile birlikte, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde bulunan “insan başlı aslan” heykelini de gece yarısı polisler tarafından söküldü.