Yaşlı satıcıya şiddet uygulayan zabıtayı uyardığı için darp edilen kadın gazeteciye 5 yıl hapis istediler!

İstanbul Üsküdar’da yaşlı işportacıya şiddet uygulayan zabıtaları uyaran gazeteci Leyla Ünal’ı da darp eden zabıtalara ‘basit yaralama’ suçundan 1.5 yıl hapisle dava açıldı. Davada kendisi de şiddete maruz kalan gazeteci Ünal’a da 5 yıl hapis cezası istendi.26-07-2017 07:23

Habertürk muhabiri Leyla Ünal’a saldıran Üsküdar Belediyesi zabıtalarına “basit yaralama” suçundan 1.5 yıl hapis istemiyle dava açılırken, kadın gazeteciye ise “görevi yaptırmamak için direnme” iddiasıyla 5 yıl 3 aya kadar hapis istendi.

Mayıs ayında Üsküdar Mimarsinan mahallesi Kassam Çeşme sokakta, zabıtalar, yaşlı bir işportacıya kaba bir şekilde müdahale ederken, kendilerini uyaran Habertürk muhabiri Leyla Ünal ve vatandaşlara da “Size de müdahale edeyim mi” şeklinde karşılık verdi. Ünal, şikâyette bulunmak için gittiği zabıta noktasında ise darp edildi.

ŞİDDET UYGULAYANA DEĞİL, İTİRAZ EDENE DAHA FAZLA HAPİS

Basın kartı kırılan ve tehdite maruz kalan Ünal, o anları cep telefonuyla çekmeyi başardı. Olay yerinden ayrılarak darp raporu alan Leyla Ünal, Üsküdar Doğancılar Polis Merkezi’nde zabıtalardan şikâyetçi oldu. Şikâyet üzerine zabıtalar hakkında “hakaret”, “tehdit” ve “basit yaralama” suçlarından soruşturma başlatıldı. Suçlamaları kabul etmeyen zabıtalar Cahit Yıldırım ve Yusuf Kaya da Ünal’ın işlerini yapmasına engel olduğu ve fotoğraflarını çektiği iddiasıyla şikâyetçi oldu. Cumhuriyet Savcısı Emre Kaya tarafından hazırlanan iddianamede zabıtalara “basit yaralama” suçundan 1 yıl 6 aya kadar hapis cezası istenirken, Ünal’a istenen cezanın darbı gerçekleştiren zabıtalardan fazla olması dikkat çekti.

Habertürk'ten Arzu Kaya'nın haberine göre Ünal, “görevi yaptırmamak için direnme” suçundan 5 yıl 3 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

KADIN SEYYAR SATICIYA SALDIRMIŞLARDI

Üsküdar Belediyesi zabıtaları, muhabirimize saldırı olayının ardından 14 Haziran’da da Çengelköy’de malına el koymak için bezelye satıcısı Reyhan K.’yı yerlerde sürüklemişti. Olayın Habertürk’te yayınlanmasından sonra Üsküdar Belediyesi, 2 zabıta memurunun açığa alındığını duyurmuştu.