Yandaş gazeteden 'Suriye'ye kara operasyonu' iddiası

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ilk sinyallerini verdiği Suriye'de kara operasyonu için yeni bir iddia daha gündeme geldi. Yandaş Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Suriye sınırına 2 tabur asker kaydırdı.11-09-2017 13:01

Gazetenin iddiasına göre, TSK son günlerde sıkça konuşulan Afrin ve İdlib bölgesine muhtemel operasyon için Batı'da konuşlu bir tugayın yarısını, Gaziantep'in Islahiye ilçesine sevk etti.

Gazete bayramdan hemen önce gerçekleşen naklin zırhlı birliklerden 2 taburu kapsadığını duyurdu.

Askeri kaynaklara dayandırılan haberde, diplomatik görüşmelerin tamamlanmasının 2-3 hafta sürebileceğini söylerken, bölgeye operasyonun 'kaçınılmaz' olduğunu ileri sürdü. Gaziantep'te bulunan topçu birliğine katılan zırhlı birliğe ait taburların, muhtemel Suriye operasyonunda beraber hareket edeceği belirtildi. Haberde ayrıca diplomatik kaynakların "operasyonun kaçınılmaz" olduğunu belirttiği iddiası da yer alıyor..

"OPERASYONUN TEL RIFAT CİVARINDAN BAŞLAMASI, ARDINDAN AFRİN VE İDLİB'E YÖNELMESİ BEKLENİYOR"

Afrin'deki YPG varlığının hem Türkiye'yi hem de ABD ve Rusya'yı yakından ilgilendirdiğini belirten gazete, muhtemel operasyonun ilk hedefinin ve gerçekleşme bölgesinin Tel Rıfat ve civarından başlayacağını, ardından Afrin ve İdlib'deki bölgelere yönelmesinin beklendiğini de iddia etti.

"RUSYA'NIN TAVRI ÖNEMLİ"

Haberde, bölgedeki en etkin aktör olarak Rusya belirtilirken Rusya'nın operasyona ilişkin tavrının da belirleyici olduğu ifade ediliyor ve askeri kaynakların ayrıca "Rusya'nın Afrin'de muhtemel bir operasyona karşı çıkmayacağını ve belki de şartlar altında destek bile olabileceğini" söylediği bilgisi yer alıyor. 

Haberde ABD'nin ise 'YPG'nin devre dışı bırakılmasına izin vermemek için Afrin ve İdlib'e yönelik operasyona engel olmaya çalışacağı' öne sürüldü.