Vitrin: Yeni çıkanlar

Vitrinimizde bu hafta yine farklı kategorilerden kitaplara yer vermeye çalıştık. Yayınevleri arka arkaya yeni kitaplarını yayımlayarak dönem açılışlarını yapmış oldu. İleri Kitap olarak en yeniler içerisinden dikkat çeken kitapları vitrinimize taşımaya devam edeceğiz.24-09-2017 00:41
İleri Kitap

Bu hafta Darwin’in Türlerin Kökeni kitabını tüm kitapseverlere tavsiye ederiz. Gerici bir eğitim sisteminin içinden aydınlanmayla çıkmanızı sağlayacak bir başucu kitabı… Vitrinimizde Yılmaz Güney’in Arkadaş filminin senaryosu, Yasemin Yazıcı ve Levent Tülek’in öykü kitapları, Müjdat Gezen’den Oyunculuk Eğitimi Üzerine, Deniz Utlu’danSavrulanlar ve Behiç Ak’tan çocuklar için Bulutlara Şiir Yazan Çocuk bulunuyor.

TÜRLERİN KÖKENİ - CHARLES DARWIN

Charles Robert Darwin, 1859’da, bilim tarihinin günümüzdeki en güçlü kuramlarından biri olan evrim kuramını ve işleyişini açıkladığı Türlerin Kökeni’nde kendi çağını aşacak bir başyapıt ortaya çıkardı. Doğadaki gerçekleri alıp, kendi gözlem ve keşifleriyle birleştirip zenginleştirdi ve yaptığı deneyler, incelemeler ve açıklamalarla sarsılmaz ve birçok farklı açıdan desteklenecek bir yapıya soktu.

İnsanlığın binlerce yıllık, “Biz nereden geldik?” sorusuna ilk defa bilimsel cevap verebilmemizi sağlayan Darwin, bilim tarihinin seyrini tamamen değiştirdi ve insan düşüncesi üzerindeki etkisi muazzam oldu.

Evrimsel biyoloji, Türlerin Kökeni’nin yayımlanmasından bu yana geçen 150 yılı aşkın süre içinde Darwin’in açtığı yoldan gelişerek geldiği noktada artık hakkıyla yüzyılın bilimi olarak anılıyor. Ve bugün evrim, sadece biyolojinin değil, tüm modern bilimlerin bütünleştirici harcı konumundadır. Bu harç, insanlığın geleceğinin inşasının temeline de karılacak kuşkusuz.

Yaşamı böyle anlayan ve bu gezegen çekimin değişmez yasasına göre dönüp dururken, böylesine basit bir başlangıçtan en güzel, en olağanüstü sayısız biçimlerin türemiş ve türemekte olduğunu kavrayan bu yaşam görüşünde gerçekten yücelik vardır.” (Darwin)

Okuru işte bu yaşam görüşü ile tanışmaya davet ediyoruz.(Tanıtım Bülteninden)

KÜNYE: Türlerin Kökeni, Charles Darwin, Çev. Öner Ünalan, Kor Kitap, 2017, 564 Sayfa 

ARKADAŞ - YILMAZ GÜNEY

1975 yılında 12. Antalya Film Şenliği’nde En Başarılı İkinci Film ve En Başarılı Özgün Müzik ödüllerini kazanan Arkadaş’ın senaryosu, Onat Kutlar’ın film üzerine Yılmaz Güney’le yaptığı röportajla birlikte.

“Bugüne kadar Türk sinemasının belli bir mantığı vardı.Bu mantık, dramatik bir yapıyı gerektiriyordu. Bu yapıyagöre, hikâyede birtakım tek yanlı insanlar vardı. Örneğin insanlariyidir ya da kötüdür; kızlar vardır, sevilir; kızlar vardırsadece kötülük yapar; mutlaka olumlu kahraman niteliğinde“star” bulunur vb. Yani kalıplaşmış klişe birtakım tipler.

Oysa biz Arkadaş’a bakarken hayatın akışı içinde insanlarneyi yapıyorlarsa, onları kendi doğallığı içinde yansıtmaya,bu kalıplardan kurtulmaya çalıştık.”Yılmaz Güney

“Arkadaş, 1974-75 sinema mevsiminde göreceğimiz yerlifilmlerin en iyilerinden biri, belki de en iyisi… Yılmaz Güney,bu yapıtında, çağdaş Türk insanının duygu dünyasınıolağandışı inceliklerle dile getiriyor.”Selim İleri (Tanıtım Bülteninden)

KÜNYE: Arkadaş, Yılmaz Güney, İthaki Yayınları, 2017, 114 Sayfa 

SÖZÇALAN KARANLIK - YASEMİN YAZICI

Yasemin Yazıcı'dan yeni bir öykü kitabı: SÖZÇALAN KARANLIK.

Sözü eksilten, bazen de yok eden karanlıkta şiddetin her türlüsüne tanık öykülerden oluşuyor Sözçalan Karanlık.

Zorunlu bir yalnızlıkla, toplumsal bir umutsuzlukta soluklanmaya çalışan öykü insanları, küçük mutluluklar için büyük trajediler yaşarken, geriye hep isyankâr sorular kalıyor. Neden böyle yaşanıyor? Böyle olmak zorunda mı? Bir oyun kâğıdı gibi dağıtılmış kimliklerin çatışmasında, karanlık tarafından tutsak ruhların öyküleri hepsi... Kadın ve çocukların ezildiği, erkeklerin fazlasıyla erk olduğu bir dünyada, birbirine benzemez yaşamlarıyla, aynı uçurumun kıyısında çırpınan insanlar...

Birey ve toplum arasındaki o kırılgan sınırda yazılan, duyumsanan öykülerle Yasemin Yazıcı edebiyatımızda karanlığa karşı kendi ışığını açıyor.(Tanıtım Bülteninden)

KÜNYE: Sözçalan Karanlık, Yasemin Yazıcı, Nota Bene Yayınları, 2017, 128 Sayfa 

OYUNCULUK EĞİTİMİ ÜZERİNE  - MÜJDAT GEZEN

Müjdat Gezen, hiç şüphesiz Türk tiyatrosunun yetiştirdiği, yaşayan en büyük efsanelerden biridir. Her şeyden önce, canlandırdığı karakterlerle toplumun ortak belleğinde yer etmiş, kuşaklar boyu herkesin beğenisini kazanmış usta bir oyuncudur. Oyunlarında sahicilikten ve doğruluktan asla taviz vermemiş, iyiliği ve güzelliği eşyada değil insanın kendisinde arayan, üstelik bu arayışı öğrencilerine de aşılamaya gayret eden müstesna bir yazar, yönetmen ve eğitmendir. Bu uğurda bin bir zorluk ve özveriyle açtığı Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin (MSM) kuruluş hikâyesi ve felsefesi, Türk tiyatrosu tarihinde ayrı bir bölüm ayırmayı gerektirir.

İşte biz de bu nedenle Müjdat Gezen’in Bütün Yapıtları kapsamında yayımlayacağımız eserlerinin ilkini tiyatro kitaplarına ayırarak, sırasıyla Oyuncunun Elkitabı, Oyunculuk Eğitimi, Oyunculuğun Felsefesi ve İnsan Neden Oyuncu Olmak İster?.. adlı kitaplarını tek bir ciltte topladık. Tiyatro öğrencilerine ve tüm oyuncu adaylarına rehberlik edecek bir başvuru kaynağı niteliğindeki bu derleme, tiyatroyla geçen bir ömürden damıtılmış öneri 
ve tavsiyelerle dolu. (Tanıtım Bülteninden)

KÜNYE: Oyunculuk Eğitimi Üzerine, Müjdat Gezen, Kırmızı Kedi Yayınevi, 2017, 372 Sayfa 

SAVRULANLAR - DENİZ UTLU

“Bence her şeyi yıkabilirler. Yalnızca odamı bana bıraksınlar. Sakalımı uzatacağım, öyle uzatacağım ki bu şehrin kulaklarından fışkıracak” dedi, “saksılara işerim, hamamböcekleriyle karnımı doyururum. Daha fazlasına ihtiyacım yok. İnsanlarımın hikâyelerini anlatırım. Anlatılmayacak hikâye kalana kadar...”

Berlin Duvarı çoktan yıkılmış, Almanya’nın doğusu batısı ortadan kalkmış olsa da, “öteki”ler hâlâ varlar. Üstelik mesele daha da derinleşmiş ve şehirlerin dönüşümü ile hayatların değişimi birbirine karışmış durumdadır... Elyas, kökleri Almanya ile Türkiye arasında bölünmüş, bütün hayatı Almanya’da geçmiş, anadili Almanca bir ikinci kuşak insan. Hayalleri duvardan önce yıkılmış biri! Gelecekten bir beklentisi, geçmişle ilişkisi olmayan Almanyalı bir göçmen!  Ve Aylin! Kökleri Türkiye’de, hayatı Almanya’da azalan bir başka göçmen...

Aşırı öfkeli, melankolik, hayata tutunamamış Elyas ardında kötücül bir ruhla Berlin sokaklarında hayatın ve aşkın anlamını aramaya çıkar.  Deniz Utlu, Savrulanlar’da hayata boş vermiş Elyas’ın ve dostlarının, aşkların, birinci, ikinci kuşağın, yıkılan duvarın, yıkılan hayallerin, yakılan hayatların, yıkılmayan “öteki”liğin hikâyesini anlatıyor, çarpıcı bir dille...(Tanıtım Bülteninden)

KÜNYE: Savrulanlar, Deniz Utlu, Ayrıntı Yayınları, 2017, 192 Sayfa

PİTBULL - LEVENT TÜLEK

Pitbull, Levent Tülek’in ilk öykü kitabı. Kâh duygusal bir robot, kâh bir çakal dolaşıyor sayfalarının arasında. Gölgeler kaplıyor bazı semtleri. Sessizce ağlıyor yaşlanmış, unutulmuş bir aktris. Bir de bakıyorsunuz, çocukların şaşkın bakışları altında bir Pamuk Prenses uçuyor. Camda kendi yansımasını görünce çirkinliği karşısında dehşete düşüyor öfkeli, öyle böyle değil çok öfkeli bir köpek…

Levent Tülek’ in fantastik öğelerle bezediği öyküler, gerçeküstünün sınırlarını aşan çağımızı yansıtıyor aslında, yalnızlığımızı vuruyor yüzümüze. Ve böylece Tülek, bu kitapla kendi hayal gücüne okurunun hayal gücünü katıp yepyeni bir okuma keyfi sunuyor. (Tanıtım Bülteninden)

KÜNYE: Pitbull, Levent Tülek, Hep Kitap, 2017, 104 Sayfa 

BULUTLARA ŞİİR YAZAN ÇOCUK - BEHİÇ AK

Çok sevilen mizah ustası, yazar Behiç Ak’ın çocuk romanları koleksiyonu altıya ulaştı.Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği! ile başlayan, Postayla Gelen Deniz Kabuğu, Eve Giden Küçük Tren, Bebek Annem ve Çatıdaki Gezegen’le genişleyen koleksiyon, Bulutlara Şiir Yazan Çocuk’la taçlandı. “Tektip çocuk” tehlikesine birbirinden farklı ve özgün çocuk karakterler yaratarak karşı duran sanatçı, modern dünyanın ve sosyal medyanın tekdüzeliğini, sıkıcılığını mavi bulutlarla dağıtıyor. İçinden şiirlerin, masalların ve hayallerin geçtiği roman, desenleriyle de okumayı keyfe dönüştürüyor.

Sevgican, bulutlarla haşır neşir, yağmur altında ıslanmayı seven, biraz içekapanık bir çocuktur. Ne Batu kadar zeki, ne de Erol kadar yaratıcı olduğunu düşünür... Artık kimse mektup yazmadığı için, çantasında sadece öteberi taşıyan postacı, Sevgican’ın aklına harika bir fikir getirir! Ama başkası bunu çoktan akıl etmiştir bile. Canı sıkılan Sevgican, şiirler yazıp sosyal medyada paylaşmaya başlar. Şiirleri, arkadaşlarını olduğu kadar ailesini de etkileyecek kadar ilgi görür...(Tanıtım Bülteninden)

KÜNYE: Bulutlara Şiir Yazan Çocuk, Behiç Ak, Günışığı Kitaplığı, 2017, 160 Sayfa