Veli Saçılık'ın eşi Solmaz Saçılık'a dava açıldı

Yüksel direnişçilerinden Veli Saçılık'ın eşi Solmaz Saçılık'a dava açıldı.12-10-2017 11:30

Yüksel direnişçilerinden sosyolog Veli Saçılık'ın eşi Solmaz Saçılık hakkında "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet" suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Gazete Duvar'dan Serkan Alan'ın aktardığına göre; hakkında soruşturma yürütüldüğüne dair bilgisi olmayan ve ifadesine başvurulmayan Solmaz Saçılık, davayı e-devlet uygulamasından öğrendi.

Çocuklarının bakımını üstlendiği için eylemlere katılamayan Solmaz Saçılık, Yüksel Caddesi’nde eylemini sürdüren Veli Saçılık’ın ampute omzunun 3 Temmuz 2017 tarihinde polis saldırısı sonucu kırılmasının ardından, 4 Temmuz’daki eylemde eşinin kolunun zarar görmemesi için Yüksel Caddesi’ne geldi. Sokağın kenarında durduğu sırada polisin saldırısı ile ilk kez gözaltına alınan Solmaz Saçılık’ın bindirildiği araca da biber gazı sıkıldı.

Gözaltına alındığı sırada direnmediğini ve yürüyerek gittiğini söyleyen Solmaz Saçılık, soruşturma aşamasında savcılığın kendisinden ifade dahi almadığını söyleyerek şunları aktardı:

“Yüksel Caddesi’nde dünyanın en haklı, en barışçıl eylemini yapan insanlara her gün müdahale ediliyor. O gün eylemci olarak da orada durmuyordum, sadece Veli’nin koluna darbe almaması için oradaydım. Veli’ye gelebilecek ufak bir darbeye karşı durmak isterken Veli’yi ters çevirdiler, gözaltı aracına itmeye çalıştılar. Hayatımıza kast ederek gözaltına alınmamızın ardından hakkımda dava açıldığını tesadüfen öğrendik.”