Usta oyuncu Halit Akçatepe hayatını kaybetti

Usta sinema sanatçısı Halit Akçatepe 79 yaşında hayatını kaybetti.31-03-2017 16:04

NTV'nin aktardığına göre, Yeşilçam'ın efsanevi oyuncularından Halit Akçatepe hayatını kaybetti.

HALİT AKÇATEPE KİMDİR?

Halit Akçatepe, 1938 yılında Ordu, Ünye’de Sıtkı Akçatepe ve Leman Akçatepe çiftinin oğlu olarak doğdu.

Akçetepe Yeşilköy Pansiyonlu İlkokulu’nda okudu. Refik Halit Karay Mektebini bitirdikten sonra konservatuvar eğitimi aldı. 1943 yılında 5 yaşındayken ilk filminde oynadı. İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü’ne girdiğinde yedi yaşındaydı. Saint Benoit Fransız Lisesinden mezun oldu. Tiyatro ile olan tanışıklığı ilk defa lise yıllarında başladı ve Yeşilay'ın Yeşil Sahne'sinde amatör olarak sahneye çıktı.

Profesyonel olarak ilk defa 1960 yılında 'Oda Tiyatrosu 4'te 'Sel' piyesiyle sahneye çıktı. Bugüne kadar 16 ayrı tiyatroda 43 piyeste rol aldı. Dostlar Tiyatrosu kadrosunda yer aldı.

Birçok filmde oynayan Halit Akçatepe, ilk filmlerinde figüran olarak rol aldı. Daha sonra duygusal komedilerde karakter rolleri canlandırdı.

1960 yılında ‘Ah Nerede Vah Nerede’ filmiyle şöhreti yakaladı. 1970'li yılların başında oynadığı "Üç arkadaş, Sev kardeşim, Köyden indim şehre, Mavi boncuk" çok beğenildi. 1975 yılında “Hababam Sınıfı” adlı filmindeki Güdük Necmi tiplemesiyle gönüllerde yer etti.

Rıfat Ilgaz'ın "Hababam Sınıfı" romanından Umur Bugay tarafından senaryosu uyarlanan, 1975 Ertem Eğilmez yapımı "Hababam Sınıfı" sinema filminde; Kemal Sunal - İnek Şaban, Adile Naşit - Hafize Ana, Halit Akçatepe - Güdük Necmi, Tarık Akan - Damat Ferit, Münir Özkul - Kel Mahmut, Muharrem Gürses - Okul müdürü Muharrem Gür, Ayşen Gruda - Yarışma Sunucusu rolleri ile hafızalara kazındı.